Galeri

Yıllardır Döviz Artışından Etkilenmeyen Şeyler

Günümüzde hemen her şey dolara bağımlı hale gelmiş görünüyor. Öyle ki bir malın fiyatı ne zaman yükselse aldığımız cevap “dolar yükseldiği için” oluyor. Eskiden fiyatın talep esnekliği çok şeyi ifade ediyordu. Şimdilerde ise fiyatın dolar esnekliği tek etken gibi görünüyor. Çünkü artık dolardaki her artış doğrudan fiyatları yükseltiyor buna özellikle ithal girdiye bağlı olan petrol, enerji ve sanayi ürünlerinde sık yaşıyoruz. Öyle ki ekmeğin fiyatını dahi buna bağlamak mümkün.
Durum böyle olsa da enflasyon ve doların yükselmesinden etkilenmeyen bazı şeylerde var görünüyor. Yıllardır fiyatı sabit oranda seyreden bu ürünlerin direnci gerçekten çok kararlı görünüyor. Tabi dolaylı olarak mutlaka bağlantısı vardır ancak etkisinin az olacaktır ki fiyata yansımıyor.

Çay markaları

Günümüzde pek yaygın olmasa da esnaflar arası bir değişim aracı olan çay markaları halen çay ocaklarında değerini koruyor. Esnaflar arası ticareti kolaylaştıran bu araç ön ödemeli kredi sistemi gibi işliyor. Hem hesap kitabı kolaylaştırıyor hem de zaman kazandırıyor. Çay satan kişiden önceden alınarak içilen her çay için 1 marka verilir. Yıllardır 1 çay 1 marka değerindedir. Dolar ne kadar yükselirse yükselsin bu değişmeyecektir. Yüz yıl geçse de bu gelenek eğer devam ediyorsa yine bir çay bir marka karşılığı satın alınabilecektir. Tabi o markanın değeri artacaktır ya da çayın maliyeti tabi ki değişecektir işin o kısmı yaz ama bu denge hiç değişmeyecektir. Tabi bu işin biraz espri kısmı.

Su

Fiyatı her ne kadar AVM, havalimanı, terminaller, tatil bölgeleri gibi yerlerde değişse de halkın genellikle tükettim yaptığı bakkal, market, büfe, kahvehane gibi yerlerde yıllardır 50 – 0,75 kuruştan talep görüyor. En az 10 yıldır fiyatının değişmediğini düşünüyorum.blank

Maden Suyu

Özellikle sade maden suyu çok uzun zamandan beridir aynı fiyattan satılıyor. Tabi su gibi yine Pazar yerine göre değişkenlik göstereceği kesin ama halk arasındaki tüketimde sade maden suyu 50krş meyveli soda 1 lira olarak alıcı buluyor.blank

Yağmur yağdığında beliren şemsiyeler

Bu şemsiye satıcıları yaz günü dahi ani yağış anında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkarlar. Anlık ihtiyaç görürler ve sizi ıslanmaktan kurtarırlar. Bu şemsiyeler yıllardır hep 5-10 lira. Genellikle Çin’den ithal edilen bu ürünlerin kalitesi tartışılsa da anlık iş gördüğü kesin. Zaten kullan at tarzında olan bu ürünlerin fiyatının yükselmesi de talebini fazlasıyla düşürecektir. O satıcılar bile gayet iyi iktisat bilgisine sahip. (@dervish)blank

Çubuk kraker

Çubuk kraker atıştırmalık olarak harika bir ürün olarak yıllardır 25krş olarak bakkallarda yerini koruyor. (@haliliatam)

blank

Dik Kafana Hüplet

Bu tür üründe özellikle çocuklara hitap eden bir mal olarak yıllardır fiyatını 25 kuruşta sabit tutmayı başarabildi. (@haliliatam)

blank

WC Yıllardır 1 Lira

Özellikle büyük şehirlerde, kalabalık yerlerde zorunluluk haline gelen tuvaletler en az bir AVM kadar yoğun olabiliyor. Fiyatı da çok uzun zamandır 1 TL.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu