Ana Sayfa Genel Yeni Ekonomi Modeli Günlüğü

Yeni Ekonomi Modeli Günlüğü

Ne yazarak başlasam inan ki bilemedim. 10 Ağustos 2018 günü, belki de uzun yıllar boyunca unutulamayacak bir gün olacak. Dolar kurunun 6 lira seviyelerine çıkması ülkedeki ekonomik dengeleri alt-üst edecek bir görüntü içerisine bürünmüş durumda…

Dün gece saat 23:00 saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu dolar açıklaması durumun vehametine pek de engel olacak bir açıklama gibi görünmedi. Erdoğan’ın yaptığı açıklamada “Çeşitli kampanyalar sürdürülüyor. Bu kampanyalara kulak asmayın. Onların dolarları varsa bizim de halkımız, hakkımız, Allah’ımız var. Hiç endişelenmeyin. Çok çalışacağız ve 2023 yılına farklı gireceğiz” söylemleri 5.50 lira seviyelerinde olan dolar kurunu gün doğmadan kısa bir süreliğine 6 lira seviyesine çıkarttı.

Hareketli bir gün olacağı geceden belli olan bugün, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gün içinde ortaya koyacağı “Yeni Ekonomi Modeli” başlıklı açıklaması uzun bekleyişler sonrası gerçekleşti. Yaklaşık bir saat süren sunum toplantısında Albayrak, istikrarlı ekonomik büyüme, Merkez Bankasının Bağımsızlığı, Bütçe dengeleme gibi bilinen problemleri dile getirdi. Aralarında çeşitli işadamları, finans sektörü temsilcileri, akademisyenlerin bulunduğu toplantı beklentinin altında kaldı. Pek alkış tutulmadı. Toplantı süresince gerçekleşen vahim olay ise ABD Başkanı Donald J. Trump’ın attığı “Türkiye’nin çelik ve alüminyum gümrük tarifelerine %30 ve %50 zam yapılacağını ve doların liradan daha değerli olduğunu, Türkiye ile şu anda ilişkilerimiz iyi değil ” twiti toplantı sona ermeden dolar nabzını yükseltmeye yetti.

Bugün gerçekleştirilen toplantı sonrası Türkiye’nin önde gelen ekonomistleri, toplantının Türkiye’nin yaklaşık on yıllık ekonomik sorunlarının dile getirildiğini çözüm odaklı metotlar veya ekonometrik bir analiz yerine sade bir üslup ile Türkiye’nin ekonomik sorunlarına değinilmeye çalışıldığını ifade etti.

Unutmayalım ki ekonomik piyasa çok şeffaftır. İnce eleyip sık dokuyan bir kitle vardır. Açıklamalar kitleye inandırıcı gelmeden yatırım ve Türk lirasına olan güven gerçekleşmez.

Umarım yarınlar daha güzel olur…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

Konkordato Nedir? Konkordato İlan Eden Firmalar

Son zamanlarda adını pek sık duyduğumuz konkordato özellikle çalkantılı ekonomik dönemlerde karşımıza...

Eksik Rekabet Piyasası

Ekonomide tam rekabet koşullarının sağlanmadığı daha aksak olan piyasalara eksik rekabet piyasası...

Marjinal Tüketim Eğilimi (MPC)

Teoride gelirde meydana gelen artışın tüketim harcamalarını da arttırdığı bilinmektedir. Gelirdeki değişme...

Toplam Maliyet Formülü

Mikro iktisatta üretim teorisinde Toplam maliyet, toplam sabit maliyetler ve toplam değişken...