Ekonomi

Yeni Ekonomi Modeli Günlüğü

Ne yazarak başlasam inan ki bilemedim. 10 Ağustos 2018 günü, belki de uzun yıllar boyunca unutulamayacak bir gün olacak. Dolar kurunun 6 lira seviyelerine çıkması ülkedeki ekonomik dengeleri alt-üst edecek bir görüntü içerisine bürünmüş durumda…

Dün gece saat 23:00 saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu dolar açıklaması durumun vehametine pek de engel olacak bir açıklama gibi görünmedi. Erdoğan’ın yaptığı açıklamada “Çeşitli kampanyalar sürdürülüyor. Bu kampanyalara kulak asmayın. Onların dolarları varsa bizim de halkımız, hakkımız, Allah’ımız var. Hiç endişelenmeyin. Çok çalışacağız ve 2023 yılına farklı gireceğiz” söylemleri 5.50 lira seviyelerinde olan dolar kurunu gün doğmadan kısa bir süreliğine 6 lira seviyesine çıkarttı.

Hareketli bir gün olacağı geceden belli olan bugün, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gün içinde ortaya koyacağı “Yeni Ekonomi Modeli” başlıklı açıklaması uzun bekleyişler sonrası gerçekleşti. Yaklaşık bir saat süren sunum toplantısında Albayrak, istikrarlı ekonomik büyüme, Merkez Bankasının Bağımsızlığı, Bütçe dengeleme gibi bilinen problemleri dile getirdi. Aralarında çeşitli işadamları, finans sektörü temsilcileri, akademisyenlerin bulunduğu toplantı beklentinin altında kaldı. Pek alkış tutulmadı. Toplantı süresince gerçekleşen vahim olay ise ABD Başkanı Donald J. Trump’ın attığı “Türkiye’nin çelik ve alüminyum gümrük tarifelerine %30 ve %50 zam yapılacağını ve doların liradan daha değerli olduğunu, Türkiye ile şu anda ilişkilerimiz iyi değil ” twiti toplantı sona ermeden dolar nabzını yükseltmeye yetti.

Bugün gerçekleştirilen toplantı sonrası Türkiye’nin önde gelen ekonomistleri, toplantının Türkiye’nin yaklaşık on yıllık ekonomik sorunlarının dile getirildiğini çözüm odaklı metotlar veya ekonometrik bir analiz yerine sade bir üslup ile Türkiye’nin ekonomik sorunlarına değinilmeye çalışıldığını ifade etti.

Unutmayalım ki ekonomik piyasa çok şeffaftır. İnce eleyip sık dokuyan bir kitle vardır. Açıklamalar kitleye inandırıcı gelmeden yatırım ve Türk lirasına olan güven gerçekleşmez.

Umarım yarınlar daha güzel olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu