Ana Sayfa Kariyer WEF'e Göre 2020'deki En Önemli 10 Yetkinlik

WEF’e Göre 2020’deki En Önemli 10 Yetkinlik

Dünya Ekonomi Forumu 2020 yılı için en önemli 10 yetkinliği hangileri olabileceği konusunda bir rapor paylaştı. Sıralamadan önce çok önemli bilgiler sunan WEF 2020 yılı ile 5 milyon kişinin işini kaybedebileceğini belirtiyor.

Günümüz çalışma dünyasında ve gelecekte bir çok şeyin değişebileceğini vurgulayan WEF özellikle gelişen teknolojilere paralel olarak yeni iş kolları ve iş dünyasında tutunabilmek için mevcut yetkinliklerden daha fazlasına sahip olunması gerektiğini belirtiyor.

1- Karmaşık Problem Çözme
2-Eleştriel Düşünme
3-Yaratıcılık
4-İnsan Yönetimi
5-İşbirliği
6-Duygusal Zeka
7-Karar Verme
8-Hizmet Odaklılık
9-Müzakere
10- Bilişsel Esneklik

Küresel ekonomilerin sadece üretimden ibaret olmadığını, daha doğrusu büyüme ve kalkınma ile uzun yıllar başarı için daha fazlası gerektiğini tahmin edersek başta yöneticiler olmak üzere çalışanlara da büyük görev düşüyor. Gelecek yıllar içinde özellikle bu yetkinliklere sahip olmanın başarılı bir kariyer sahibi olmada ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.  Gelişmiş ve Kalkınmış bir ekonomi olabilmek içinde değişen şartlara ayak uydurmanın kaçınılmaz olduğunu düşünürsek, başta insan kaynakları birimleri ve eğitim departmanları bu maddeler yönündeki çalışmalara ağırlık vermesi faydalı olacaktır. Öyle ki eğitim müfredatının bile bu yetkinliklere göre revize edilmesi başta ekonomi olmak üzere eğitim ve kültürel açıdan yıllar sonraki durumumuzu etkileyebilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

Borsa’da Yabancı Takas Oranı ve Önemi

Borsa'da işlem yapanların yakından takip ettiği yabancı takas oranı borsanın yönü hakkında önemli veriler...

Ekonomi Politikası ile Faiz Oranları – TCMB İlişkisi

Türkiye Ekonomisi faiz oranlarının yüksek olmasının temel sebepleri 1- Para Politikası (TCMB), 2- Maliye Politikası (Hükümet), olarak...

Joseph Alois Schumpeter (1883-1950)

Özet Bu çalışma içerisinde Joseph Alois Schumpeter’ın ekonomi bilimine katkıları çağdaş iktisadi düşünce tarihi açısından...

Zekice İş Fikirleri Yaparak Farklı Olun

Herkes zekice iş fikirleri düşünerek daha önceden yapılmayanı bulmaya çalışmak ister. Hep yapılan işler...