İş Fikirleri

Umman’da Çalışmak Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Umman’da çalışmak isteyen vatandaşların mutlaka okuması gereken detaylı rehber…

Umman’da çalışmak istiyorsanız yayınlanan ilanlara başvuru yaparak hayalini kurduğunuz işi yapabilirsiniz. Bu ülkenin refah düzeyi oldukça yüksektir. Umman riyali ise dünyanın en büyük 2. para birimidir. Bunun nedeni Umman’ın yer altı kaynak bakımından oldukça zengin olmasıdır. Oldukça turist çeken bir ülkedir. Bu yüzden birçok iş adamının da yeni yatırım durağı olmuştur. Şartların iyi olmasından dolayı da iş için bu ülkeye gelmek isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır

Umman’a Bulunan İş İmkanları

Umman iş imkânı açısından oldukça zengin bir ülkedir. Burada kendi işinizi kurabilir ya da bir şirkette çalışarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu ülkedeki ekonominin büyük bir kısmı petrole dayalıdır. Bunun dışında Umman’da yapabileceğiniz meslekler; turizm, sanayi, bilgi teknoloji, mühendislik olarak çeşitlendirilebilir. Umman’da çalışmak istiyorum diyorsanız inşaat sektörü bu iş için biçilmiş kaftan. Başta yollar olmak üzere, havaalanları, köprüler ve limanlar gibi pek çok alt ve üstyapı çalışmaları yapılmaktadır. Umman’da bulunan projelerin çoğu Türk firmaları tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden firmalar Türkiye’den beyaz yakalı mühendisler istihdam etmektedir.

blank

Umman’da Çalışma Koşulları Nelerdir?

Size uygun iş ilanlarını aratarak firmalar ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Umman hükümeti çalışanlara birçok kolaylık sunmaktadır. Eğer çalışacaksanız Umman’daki çalışma koşulları şu şekildedir:

  • Hafta sonları izin kullanabiliyorsunuz.
  • Sağlık sigortanızı özel sigorta üzerinden yaptırıyorlar.
  • Firma başka ülkeden gelen işçilere konaklama yeri bulmak ve kiralarını ödemek zorundadır.
  • Elektrik ve su faturalarınızı siz değil firma ya da hükümet öder.
  • İstifa etmeniz durumunda firma kalan maaşınızla birlikte aynı oranda tazminatınızı vermek zorundadır.

Bu ve bunun gibi maddelerden biri bile firma tarafından yapılmazsa hükümete ağır ceza ödenmesi gerekir.

blank

Umman’da Çalışırken Neler Yapılmaması Gerekir?

  • Umman’da çalışıyorsanız hiçbir şekilde bir Ummanlı ile fiziksel temasa girmemeli ve tartışmamalısınız. Bunun nedeni ise karşı taraf sizden şikayetçi olursanız 3-4 gün içinde sınır dışı edilirsiniz.
  • Ülkede belirlenen kurallara mutlaka uymanız gerekir.
  • Umman’da belirli bir süre içinde yaşadınız ve bu ülkedeki çalışma süreniz doldu. Ülkeyi terk etmeden önce çıkış işlemlerinizi yapmanız gerekir. Bu işlemi yapmadığınız takdirde 2 sene boyunca bir daha ülkeye giriş sağlayamazsınız.
  • Kültür farkı olduğunu unutmayın. Umman’da yaşayan insanların çoğu saygılı ve hoşgörülüdür. Bazı konularda yine de kültür farkı olduğu için sabırlı olmalısınız.

Size Umman’da çalışmakla ilgili yararlı bilgilerden bahsettik. Bunun gibi pek çok ülkenin çalışma koşulları ve iş imkanları hakkında bilgi almak isterseniz Ekonomistx’i ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu