İş Fikirleri

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Ülkemizde bir çok iş kolunda denenmiş ve başarılı olmuş sektörler mevcut. Ancak Türkiye’de olmayan iş fikirleri sayısı o kadar çok ki neden hala bizden birileri çıkıpta bu işlere soyunmuyor anlamış değilim. Bu sermaye ve cesaretin ötesinde bir durum sanırım. Acaba biz hep hazıra alışkın olduğumuzdan ya da başarılı olmuş projeler üzerinden yürüdüğümüz için olabilir mi?

Ya da belki de bir çok konuda dünyadan geride olduğumuz için girişimcilik ve inovasyon konusunda da geri olduğumuz için olabilir mi? Bu konuyu biraz açtığımızda ve Türkiye’de olmayan iş fikirleri hakkında detay verdikçe anlayacaksınız. Kim bilir belki bunlardan bazılarına girişecek birileri çıkar.

5G Teknolojisi Geliyor

Geçtiğimiz yılların en önemli atılımlarından olan 3G ve 4G teknolojisi hayatımızı ne kadar değiştirdi hepimiz farkındayız. Bir çok iş kolu da bunlarla birlikte değişti. Önümüzdeki yıldan itibaren de 5G teknolojisi hızla hayatımıza girecek. Ama biz sadece bunu izlemekle yetinecek gibi duruyoruz. Neden 5G alanında yatırımlara ağırlık vererek işimizi bu sektör üzerine kurmuyoruz. Herhalde Türkiye’de olmayan en çok iş fikri bu alanda çıkacağa benziyor.

Elektrikli Otomobil

Henüz çok yeni olduğumuz bu iş kolunda başta avrupa ve uzak doğu çoktan yatırımlarına başladı. Tabi biz henüz yerli otomobilimizi yeni üretmeye başladığımız şu dönemde elektrikli otomobil üretmek değil amacımız. Bu sektöre yönelik yeni girişimler ortaya koymak. Neler yapabileceğinizi sadece bu iş konunda detaylı bilgi vereceğiz. Şimdilik bırakalım üretimini yabancılar yapsın ama biz ülkemizde yakın zamanda da yaygınlaşacak belki de zorunlu hale gelecek elektrikli otomobiller için neler yapabiliriz onları düşünemeye başlayalım.

blank

Sağlıklı Beslenme ve Formda Kalma

Bizler hala klasik ürünleri tüketerek gündelik bir yaşam sürmeye çalışıyoruz. Oysa ki ürünlerimizin kalori değerleri ve onları yakmak için harcadığımız enerjinin ve zamanın hiç bir hesabı kitabı yok. Yeni nesilin obezite ile karşı karşıya kaldığı dünyamızda kişisel sağlıklı beslenme ve formda kalmak gibi uğraşları bizlere yeni bir iş kolu doğuruyor. Sakın bunu fitness salonu açmak olarak düşünmeyin. Daha düzenli ve belli gıdaların tüketimi yönetimi ve bunları sağlıklı bir şekilde sindirmek ve formda kalmak gibi. Bunu kişisel asistanınızın yönettiğini düşündüğünüzü duyar gibiyim.

blank

Robotik Teknoloji

Artık televizyon, telefon gibi akıllı cihazları geçtim elektrik süpürgesine kadar akıllanmış cihazlar evimizde yer almaya başladı. Bir çok teknoloji üretiminde geride kalmış olabiliriz. Bundan sonrası için bazı trendleri hesaba katma zamanı gelmiş olabilir. Akıllanıp hayatımızı kolaylaştıracak her şeyin robot teknolojisi ile bize kazandırılması en karlı iş fikiri olduğuna sizde eminsiniz.

Nano Teknoloji Hayatımıza Giriyor

1ile100 nanometre yani çok ufak boyutlarda yapılan araştırmalara nanoteknoloji deniyor. Hayatımızda bir çok alanda nano çalışmalar görünmeye başlandı. Tekstil sektöründen örnek vermek gerekirse artık kumaş ve tekstil ipek yolunun çok uzağında bir çizgide ilerliyor. Bu nedenle insanların daha şık ve kaliteli olabilmesi için ıslanmayan, kir tutmayan, yırtılmayan, hafif gibi özelliklere sahip elbise arayışları içinde olduğunu görüyoruz.

Her ne kadar bu işler büyük yatırım sermayeleri ve arge çalışmaları gerektirse de bu zincirin bir parçası olmak yetmez mi. Devasa fabrikalar kurmak yerine o zincirde yer almak küçükte olsa bir fikirle kazanmaya başlamak fena olmaz mı. Önemli olan bugün değil artık. Yarın olabilecekleri kestirmek ve önceden orada var olmaktır. Bu nedenledir ki teknoloji, üretim ve hizmet alanında Çin, Japonya gibi uzakdoğu Avrupa ve Amerika’da olup Türkiye’de olmayan iş fikirleri içerisinden seçim yapıp şimdiden yerimizi almak gerekmez mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu