İnceleme

Türk Vergi Sisteminin Temel Sorunları-Ozan Bingöl

Sanırım hepimiz vergi uzmanı Sayın Ozan Bingöl’ü yakından tanıyoruz. Ozan Bingöl’ün yeni kitabı “Türk Vergi Sisteminin Temel Sorunları ve Çözüm Önerileri” adlı kitabı geçtiğimiz hafta çıktı. Hocanın kitabı çıktıktan sonra kendisinden takipçilerimize hediye etmek üzere imzalı kitap talep etmiştim. Kitaplar elime ulaştıktan sonra bende okuma fırsatı elde ettim. Kitap hakkında izlenimlerine yer vermeye çalışacağım.

Sivas ilinin Kangal ilçesinde doğan OZAN BİNGÖL, ilk ve orta öğrenimine İzmir’de devam edip, 1998 yılında Gazi Üniversitesi’nde öğrenimine başlamıştır. 2004 yılında eğitimini tamamlayıp Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi alanında çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Ozan Bingöl, özellikle sosyal medyada ve çeşitli platformlarda vergiler, vergi bilinci ve vergi konusundaki sorunlar ve çözüm önerilerine dair verdiği bilgilerle vatandaşa ışık tutuyor. Bu kitabında da bunlardan çok farklı olmamakla birlikte daha sistematik bir şekilde ülkemizdeki vergi konusunu enine boyuna kaleme almış. Yeni çıkan kitapta Türk vergi sistemin geçmişten günümüze değişimini, bugün uygulanışını ve bir vergi kaleminin etkisi ile sorunların nasıl düzeltilmesi gerektiği konusunda bilgilere yer vermiş. Kitapta temel olarak ekonomik altyapı kaynaklı, yönetim kaynaklı, mevzuat kaynaklı sorunlara yer vermiş ve vergi sistemimizdeki sorunların çözümüne yönelik öneriler sunmuş.

Gördüğüm kadarıyla kitapta üstünde durulan en önemli konu vergi tabanının dar olması ve verginin herkese eşit yansıtılmadığıdır. Öyle ki kitaptan bir kesitle belirtmek gerekirse: “Ülkemizde vergi tabanı çok dardır. 1990 yılından günümüze kadar Türkiye’nin nüfusu neredeyse yüzde 50 artış gösterirken, faal mükellef sayıları toplamda yüzde 16 artmıştır.”

Yine dar gelir gruplular üzerine binen vergi yükünü belirtmek için şu örneği verebiliriz: “AB ve OECD ülkelerinde vergi gelirlerinin % 65’i dolaysız, %35’i de dolaylı vergilerden oluşurken, Türkiye’de ise benzer vergi yapısının uygulanması sonucunda toplanan vergi gelirlerinin %33’ü dolaysız, %67’side dolaylı vergilerden toplanmaktadır. “

Türk Vergi Sisteminin Temel Sorunları adlı bu kitap kesinlikle hepimizin bir şekilde etkilendiği vergiler hakkında faydalı bilgiler sunmaktadır. Anlatım dili olarak Ozan Hoca’yı takip edenler yakından bilir. Konuyu sevdiren, farklı bir şekilde sunan ve ekonomi mezunu olmayanların bile anlayabileceği halk dili ile kaleme alınmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu