İş FikirleriKariyer

Ticarete Atılmak ve Ticarete Atılmanın Yolları

Herkes hayatının bir döneminde ticarete atılmak ister. Bunun için ticarete atılmanın yollarını araştırır. Ancak aniden kimse kendini ticaretin ortasında bulmaz. Bunun için çeşitli süreçten geçmeli, bir çok adımı yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Tıpkı bir işe girerken öncesinde yaşadığınız sancılı süreç gibi. En önemlisi ticarete atılma kararı aldıktan sonra bu amacınıza yönelik çalışmalar yapmanız gerekiyor. Bizde ticarete atılmak isteyenler için sıfırdan nasıl başlanır rehberi oluşturup ufkunuzu açarak içinizdeki girişimci ruhunu ortaya çıkarmaya çalışalım.

Ticarete Atılmak

Öncelikle ticarete atılırken daha önce yaptığınız her ne iş ise geride bırakıp yep yeni bir sektöre açılacağınızı bilmeniz gerekiyor. Belki de kariyer basamaklarını ağır ağır çıktığınız mesleğinize veda edip hiç bilmediğini bir iş koluna dahil olacaksınız. bu nedenledir ki başlamadan önce ne yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor. Daha önce çalıştığınız sektörde bir iş mi yoksa adını sık duyduğunuz başkalarının kazandığı bir sektör mü. Bunun için iş kurmak isteyenlere tavsiyeler yazımızı mutlaka okumanızda fayda var.

Neden ticaret yapmak istediğinizden emin olun!

Neden ticaret yapmak istediğinizden emin olmanız gerekiyor. Kısa zamanda çok para kazanmak için mi yoksa bir meslek gibi hayatınızı idame ettirmeniz için mi. Çünkü arasında ciddi fark görüyorum. Bu düşünceniz hedefe giderken sizin aldığınız kararları çok etkileyecektir.

Ticarete Nasıl Başlanır

Bu işlem için karar aldıktan sonra gerekli bilgileri toplamaya geçme aşaması başlar. Kuracağınız işi tespit edip sizin için en karlı olacak sektörü ve işi, eğer ürün satacaksanız hangisini belirledikten sonra ilk adımı atmaya geçmeli. Çeşitli edüt çalışmalarından, piyasa yoklamasından hatta anket ve sorularla müşteri profilinizi analiz ederek belki ağır ama sağlam ilerlemeye çalışmalısınız.

Bir planınız olsun ve attığınız her adımı not edin!

Çünkü aceleniz yok. Her adımınızı daha önce belirlediğiniz plana göre atın. Yanlış yaptığınızı dönüp tekrar daha sağlam şekilde yapın. Belki ekonomik olarak ihtiyacınız var ama yatırımınızı doğru temeller üzerine inşaa etmelisiniz. Eğer ticarete atılıp hangi işi kuracağınızdan emin değilseniz sizler için derlediğimiz yeni iş fikirleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Sıfırdan Ticarete Başlamak

Biliyoruz iş kurmak maddi güç isteyen bir girişimdir. Çünkü bazı şeyleri temin etmek, bir süre kendinizi ve işinizi idare etmeniz gerek. Eğer eski işinizden ya da birikimlerinizden elinizde sermayeniz varsa biraz şanslısınız demektir. Eğer bunlarda yoksa sıfırdan ticarete başlamak son derece zordur. Bunun için kendinize bir kredi ve finansman kaynağı bulmanız gerekir. Bunu bulurken de en düşük maliyetli olanı tercih etmeniz gerekir. Bankadan kredi kullanmak, çeşitli teşviklerden faydalanmak ya da başkasından borçlanmak… Hangisi olursa olsun sizi uzun vadede sıkmayacak ve daha büyük yüklerin altına sokmayacak seçimler yapmanız gerekir.

Hangi İşi Yapmalısınız?

Bunu yukarıda açıkladığımız konulara göre sizin belirlemeniz gerekiyor. Popüler olanı değil doğru olanı yapmanız gerekiyor. Çünkü popüler işler evet kazandırabilir ama pastadan size düşen daha küçük olabilir. Oysa ihtiyaca göre işinizi tespit etmek uzun süre tek başınıza piyasada var olacağınız anlamına gelir.

popüler olanı değil, doğru olanı yapın!

Bu adımları başarılı bir şekilde geçtiğinizi düşünüyorsanız artık ticarete atılmanın önemli bir kısmını geçmiş olursunuz. Geriye kalan ise sektör ve işi belirleyip resmi işlemlere ve dükkan, ofis, depo kurulumuna geçmek. Bu adımları bir sonraki yazımızda belirterek ticarete atılmanın yolları başlığımızın devamını vereceğiz.

Bir Yorum

  1. Rızkın 9/10 U ticaretteymiş.
    Ticarete atılmak gerçekten ciddi bir adımdır.
    Hele ki elinizdeki geride bırakıp bir yola çıkmak için doğru adımlar atmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı