Bilgi

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Tam altın ile Cumhuriyet altını birbirine karıştırılan iki altın ürünüdür. Aslında benzerlik gösterse de arasındaki fark ciddi bir şekilde ayrılır. Bu farkı görmek için de sarraf olmaya gerek yoktur. Tabi genel kültür seviyesinden biraz daha fazla bilgiye sahip olmanız ve altın konusunda bazı önemli noktaları bilmenizde de fayda var. Her ne kadar ciddi boyutlarda bir fark olmasa da özellikle halk arasında doğru bilinen bir iki yanlışa da açıklık getirmiş oluruz. Hatta belki de bir bilgi yarışmasında tam altın cumhuriyet altını farkı karşınıza çıkabilir ve hayat kurtarablir. Gelin bu merakınızı detaylı bir şekilde anlatarak açıklamaya çalışalım.

Tam Altın

Tam altın, 22 ayardan oluşan ve 7.016 gram ağırlığında 30mm çapındadır. Darphane tarafından basılır. İki tarafında farklı ibareler bulunur. Tam Altın, 6.42 gram saf altından oluşur. Yatırımcı tarafından az işçiliği olduğu için genellikle daha fazla tercih edilir. Ama fiyatına bakılırsa bir çeyrek kadar el değiştirme gücü yoktur. Hediyelik olarak çok fazla tercih edilmez.

Cumhuriyet Altını

Cumhuriyet altını, Darphane tarafından basılır ve aynı şekilde 22 ayardan oluşur. Değişik boyut ve ağırlıkları olan altın paradır. Cumhuriyet altını 7.216 gramdır. Bir tarafında tam altından farkı olarak Hakimiyet Milletindir, Atatürk resmi ve Ankara yazısı gibi işaretler bulunur.

Yukarıdaki temel özelliklere bakılacağı üzere tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki fark çok büyük derecede farklılıklar değil, küçük ve şekil olarak farklılıklar taşımaktadır. Yatırımcı için belki çok fark yaratmasa da sembolik olarak üretilme amaçları farklı olabilir.

Eğer altın yatırımı yapacaksanız satarken zarar etmemek için hangi tür altın ve bileziği tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Hatta bazen kuyumcular tarafından eski tarihli, yeni tarihli altın gibi ayrıma bile gidilmektedir. Özellikle çeyrek altında eski tarihli olmasının fiyatında fark yaratıyor. Oysa yukarıda da açık bir şekilde belli olduğunu görüyoruz ki altın ayarı ve içerisindeki saf altın miktarı sabittir. Yüz yıllardır toprağın altında olan altın madeni değerini kaybetmezken eski tarihli olmasında nasıl bir değer kaybediyor anlamış değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı