İktisat

Stagflasyon Tanımı, Nedenleri ve Sonuçları

Türkiye yıllar boyu gündeminde enflasyon ile yaşadı. Her yıl artan fiyatlar düzeyi öyle ki ekonomimizin temel politikaları haline gelmiş durumda. Oysa ekonomik dengelerin bozulduğu, üretim ve maliyet yapılarının değiştiği birçok geçici durum mevcuttur. Bunlardan bazıları, enflasyon, deflasyon, resesyon, stagflasyon gibi. Daha önce bir çoğunu anlattığımız bu tanımlardan bugün stagflasyon nedir bilgi vermeye çalışalım.

Stagflasyon Nedir

Stagflasyon, ekonomilerde hem enflasyonun, fiyat artışlarının, hem de resesyonun yani gözle görülen bir durgunluğun olduğu durumdur. Tek başına mücadele etmesi zor olan enflasyona ek olarak bir de özellikle maliyetlerdeki artışa bağlı olarak bir üretim (arz) eksikliği ve enflasyona bağlı bir satın alma (talep) gücü düşüklüğünün birlikte yaşanmasıdır. Kısa tabirle stagflasyon, fiyatlar artarken üretimin azaldığı dönemlerdir. Stagflasyonun en önemli nedenlerinden birisi maliyetlerdeki artıştır.

Stagflasyonun Nedenleri Nedir

Stagflasyon, fiyatlar artarken üretimdeki azalma olarak tanımlarsak, stagflasyonun nedenlerinden en önemlisi hissedilebilir bir enflasyonun olmasıdır. Ancak bu geçici birkaç aylık ya da dönemlik değil de yıllık bazda sürekli görünen bir enflasyonun olması gerekir. Buna bağlı olarak özellikle maliyetlerdeki artıştan kaynaklı enflasyonun oluşması sonrasında talepte bir kısılma, daralma durgunluk belirtileridir. Sadece enflasyonla mücadele yöntemleri ya da durgunlukla savaş için genişletici politikalar mevcutken stagflasyon için bu iki dengenin iyi korunması gerekir. Birine yapılacak bir müdahale diğerini dolaylı olarak etkilememesi gerekir ki başarı gösterebilsin.

Stagflasyonun Ne Gibi Sonuçları Vardır

Kısa sürede hissettirmese de devamlı hale gelen stagflasyon sonuçları ciddi ekonomik kayıplara sebep olabilir. Özellikle enflasyon tarafının etkisi nedeniyle fiyatlar genel düzeyinde ciddi problemler yaratarak paranın değer kaybının önüne geçilemez. Zaten satın alma gücü düşerken bir de maliyetlerdeki artışa bağlı olarak üretim kanadının zayıflaması, başta iş gücü istatistikleri olmak üzere sarmal şekilde birbirini etkileyerek kötü senaryolara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu