KOSGEB

Sıfır Faiz ile KOSGEB Kredisi Şartları

Bir çok konuda başta girişimci ve KOBİ’lerin yanında olan KOSGEB sıfır faiz gibi ya da çok daha düşük faiz ile kolay geri ödeme planlarına sahip destek paketleri ile ekonomiye destek sağlıyor. Özellikle yenilikçi girişimcileri ve KOBİ’leri geleceğe taşıma konusunda önemli bir rol oynuyor.

KOSGEB kredi faiz desteği programları ile KOBİ’leri üretim, kalite ve standartlarını arttırmaları, istihdam yaratmaları, ihracatı teşvik etmek edip ihracatı arttırmayı ve uluslar arası düzeyde rekabet edebilmeleri için finansal destek vermektedir. Bunlardan birisi de sıfır faiz şeklinde bildiğimiz yukarıdaki amaçların gerçekleştirilmesi için gerekli finansmanın KOSGEB tarafından karşılanması durumudur.

KOSGEB tarafından açıklanan mevcut “Kobi Finansman” programa göre bu finansman desteği 300bin TL’yi geçmemektedir. Ayrıca kullandırılacak kredinin vadeside 48 ay ile sınırlıdır. Ancak kullanılan kredinin türüne göre ve uygun koşullar halinde uygulanabilecek geri ödemesiz dönem bu desteği kullanan ile bankalar arasındaki ayrı bir anlaşma ile yapılabilecektir.

Bu krediyi kimler kullanabilir?
Mevcut yönergeye göre sıfır faiz kosgeb kredisini kayıtlı, onaylanmış ve kosgeb desteklerinden yasaklı olmayan işletmeler bu destekten faydalanabilir.

Bu krediyi kim veriyor?
Bu kapsamdaki bir krediyi kamu ve özel bankalar ile katılım bankaları ve diğer finans kuruluşları verebilmektedir. KOBİ’ler ile bankalar arasında hazırlanan protokolle başlar. Bu protokole göre kredinin anapara riski bankaya aittir.

Ne kadar kredi kullanılabilir?
Bu faiz desteği kapsamında en fazla 300bin TL destek ve 48ay vade ile faydalanılabilir. Yurt içi girişimler yatırım ve işletme kredileri Türk Lirası cinsinden, ihracat yapmak amacıyla alınan krediler ise döviz cinsinden ya da onun TL karşılığı kadar olabilir.

Yukarıda yazılanlar genel geçer kurallardan olup tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Diğer tüm kobi destek kredileri ve sıfır faiz ile kosgeb yardımları kosgeb gov tr adresinde bulunmaktadır. Detaylı açıklamalar ve “Kobi Kredi Faiz Desteği” programının güncel şartları ve başvurular için kosgeb gov tr adresinden takip ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu