Ana Sayfa Ekonomi Sepet Kur-Döviz Sepeti Nedir

Sepet Kur-Döviz Sepeti Nedir

Finansal piyasalarda döviz kurlarının yorumlanmasında kullanılan ve gösterge olarak kullanılan sepet kur nedir açıklayalım. Bir ülkenin parasının yabancı kurlar karşısında değerini belirlerken birden çok para biriminden oluşan döviz kuruna sepet kur ya da kur sepeti denir. Döviz sepeti olarak da adlandırıldığı görülür.

Sepet Kur Nedir

Sepet Kur, Normal döviz kurlarından bağımsız olmayan ve onların değerlerinden oluşturulan sepet kur genellikle birden çok dövizden oluşur. Sık kullanılan döviz sepeti ise Euro ve Dolar’dan oluşturulmuş sepettir. Ülkemizde de en çok kullanılan bu göstergedir. Sadece kıyas aracı olarak değil özellikle dış ticaretin yaygın olarak Euro ve Dolar üzerinden yapılmasından kaynaklanır. Bu sayede ticaret kuru ile borçların ağırlığının bulunduğu döviz cinslerine göre planlama yapılmaktadır.

Sepet Kur Nasıl Hesaplanır

Sepet Kur, içeriğini oluşturduğu para birimlerinin değerinden oluşan yeni bir değerdir. Genellikle basit ortalaması ile oluşturulur. Örneğin Dolar ve Euro’dan oluşan bir döviz sepetinin hesaplanması ise, yarım dolar ve yarım Euro dan elde edilir. Bu sayede döviz sepeti ikisinin ortalamasını vermektedir. Yani yarım dolar kuru artı yarım Euro kuru toplanarak döviz sepeti elde edilir. Bir çok gösterge kurda olduğu gibi bunda da genellikle TCMB kurları esas alınır.

Sepet Kur Nerede Kullanılır, Nasıl Yorumlanmalı
Her ne kadar tek başına bir anlam ifade etmese de bileşiğindeki dövizler nedeniyle önemini gösteriyor. Dış ticaretimizde ithalatımızın ve maliyetlerimizin büyük kısmını dolar ile ihracatımızın da Euro ile yoğun yapıldığını varsayarsak aradaki dengenin kurulmasında ve iki kur fiyatındaki çapraz değere göre bizim maliyetimiz sepet kurdan etkilenmektedir. Bu nedenle sepet kur yükselmesi ya da düşmesi konusunda büyük payın hangisinden kaynaklı olduğu bu açıdan önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

Bayilik Alarak İş Kurmak Mantıklı mı

İş hayatına atılıp iş kurmak isteyenler genellikle ilk olarak bir markanın, firmanın bayiliğini alarak...

Borsa’da Yabancı Takas Oranı ve Önemi

Borsa'da işlem yapanların yakından takip ettiği yabancı takas oranı borsanın yönü hakkında önemli veriler...

Ekonomi Politikası ile Faiz Oranları – TCMB İlişkisi

Türkiye Ekonomisi faiz oranlarının yüksek olmasının temel sebepleri 1- Para Politikası (TCMB), 2- Maliye Politikası (Hükümet), olarak...

Joseph Alois Schumpeter (1883-1950)

Özet Bu çalışma içerisinde Joseph Alois Schumpeter’ın ekonomi bilimine katkıları çağdaş iktisadi düşünce tarihi açısından...