İş Fikirleri

Romanov Koyunu Yetiştiriciliği ve Fiyatları

Romanov koyun, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların yakından tanıdığı bir koyun ırkıdır. Yüksek doğurganlığa sahip olan Romanov koyunu son dönemde hayvancılıkla uğraşanların yakın ilgisini çekmiştir. Romanov Koyununun en önemli özelliği yılda bir iki defa doğum yapmasıdır. Sadece bununla sınırlı olmamakta ve bu doğumları da ikiz üçüz kuzu ile gerçekleştirir. Dolayısıyla yerli diyebileceğimiz koyunlara göre çok daha verimli ve karlı bir sonuç ortaya çıkar. Bu nedenle üreticilerin bu koyuna olan ilgisi de artmaktadır.

Romanov Koyunu

Romanov koyunu, bir diğer adıyla Ukrayna koyunu olarak bilinir. Asıl vatanı Rusya, Ukrayna gibi ülkelerdir. Oralardaki coğrafi koşullara rağmen ülkemizde de sağlıklı biçimde yetiştirilebilir. Sadece fiyatı ile değil etinin lezzeti ile de kendi farkını gösterebilmiştir. Özellikle koktuğu düşünülen koyun etinin aksine daha lezzetli olduğu düşünülür. Hatta büyük baş hayvancılıkla uğraşanların dahi yakından ilgilendiği bir türdür. Çünkü hayvancılıkta temel prensip, hem etinden, hem sütünden yararlanmaktır. En önemli özellikleri birden çok defa, birden çok yavru verebilmesidir. Daha dikkatli düşünürseniz yıl içerisinde bir koyundan 4-5 yavru koyun elde etmek mümkündür. Bu özelliklerinin yanı sıra bazı üreticiler tarafından zararları da olduğu düşünülmektedir.

Romanov Koyun Fiyatları

Romanov koyun fiyatları alış amacınıza göre değişiklik gösterebilir. Yani üretmek için çiftler halinde alabileceğiniz gibi tüketim amacıyla da alabilirsiniz. Biz burada et fiyatlarını incelemediğimiz için yatırım olarak değerlendirelim. Romanov koyun fiyatları çifti bakımından bakılarak farklı seçeneklerle alınabilir. Ayrıca yurt dışından saf ırk olarak ya da yurt içinden yeniden türetilmiş diyebileceğimiz ırk şeklinde de alabilirsiniz. (yerli üreticilerin elde ettiği). Romanov koyun fiyatları çok fazla yavru elde edilebileceği için diğer koyunlara göre çok daha avantajlı gelebilmektir.

romanov koyunu

Sadece üretkenlik açısından değil, et fiyatları açısından da incelemek gerekir. Çünkü bu kadar üretilen koyunun neticede satılıp et ticaretinin de yapılması gerekiyor. Zaten asıl amacının da bu olduğunu düşünüyorum. Fazla sayıda kuzu elde edildiğinden dolayı arz prensibi gereği fiyatı da o derece düşük olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu