Kariyer

Prezentabl Ne Demek ve Nasıl Olunur

Genellikle iş başvurularında gördüğümüz prezentabl insan profili bir çok kişinin dikkatini çekmiştir. Bir kişiyi işe alırken neden bu terim kullanılır. Neden bu tür çalışan profili tercih edilir incelemeye alalım. Aslında prezentabl bir çalışan profilinden çok daha fazla şey ifade etmektedir.

Prezentabl, giyim kuşam başta olmak üzere insanın dış profilini yansıtan her türlü görünüm özelliklerini kapsayan, tarzı ile karşıdakine rahatsızlık vermeyen anlamı taşımaktadır. Prezentabl; Türkçe’de sunulabilir olmak dendiğine göre kişinin kendini en iyi şekilde sunması olarak yorumlayabiliriz. Bunun için kılık, kıyafet, saç ve sakal şekli ile kullandığımız aksesuarlar, saat, takı vs her şeyi kapsamaktadır. Bu nedenle sadece iş hayatında değil günlük yaşantımızda da prezentabl olmaya çalışmak durumundayız. Helan başkalarıyla diyalog halinde olduğumuz için her zaman ihtiyaç duyduğumuz bir özelliktir.

Nasıl Prezentabl Olunur
Bunun için özellikle bir eğitim ya da kursa gerek olmadan çevremize göre uygun şekilde görünmek yeterlidir. Ekstra emek sarf ederek prezentabl görünmek açıkçası yapmacık olmak kadar göze batar. Olmadığınız biri gibi görünmek veya giyinmek doğrudan sizi ele verecektir. Burada amacımız prezentabl olayım derken marjinal görünmeye çalışmak değildir. Yani prezentabl nasıl olunur sorusunun doğrudan şunu yap olursun diye net bir tanımının olmadığını düşünüyoruz.

Neden Prezentabl Çalışan Tercih Edilir
Özellikle hizmet sektöründe ya da firmaların ön yüzlerini temsil eden çalışanlar doğrudan o firmayı müşterilerine yansıtır. Bu nedenledir ki çalışanlarında emekten fazlasını da aramak durumundalar. Hem erkeklerde hem de kadınlarda çeşitli prezentabl özellikler aranmasının sebebi budur. Her işveren çalışanının giyim kuşamına, konuşmasına dikakat etmesini ister. Bu nedenledir ki iş ilanlarında sıkça görürüz. Bir çoğumuzda prezentabl görünümün ne demek olduğunu bilmediğinden dolayı acaba bu özellik bende var mı uygun muyum diye düşünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu