Borsa

Para Lazım – Yatırımcı küstü, halka arzlar gözden düştü…

Parapik sunar ;

Borsa İstanbul’da 2020 yılı başından beri halka arz edilen şirketlere gelen ağır ilgi bitti. Sayı 800 binlerden 20 binlere kadar düştü.

Sözcü’nün haberine nazaran Borsa İstanbul’da halka arzlar yatırımcı gözünde kar etme ismine kıymetli bir potansiyel taşıyor ve eşit dağıtım yapılan arzlardan pay temin edebilmek için yatırımcılar aile bireylerini bile borsaya sokuyordu. Hatta Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısındaki rekorda halka arzlarda pay almak için gelenlerin büyük hissesi olduğu düşünülüyordu.

Lakin bilançosunda net kârı olmayan ya da önemli borçlu şirketlerin yüksek değerleme ile arz edilmesi ve arz edilen payların daha birinci günden ziyan etmeye başlaması nedeniyle yatırımcı kaçmaya başladı. Son olarak Başkentgaz’da talep yetersiz kaldığı için hisseleri küme şirketlerinin aldığı gözlemlendi.

Borsa İstanbul’da Ekim 2020’den bu yana sekiz ayda arka arda 23 halka arz gerçekleşmişti. Halka arz müracaatları ve arzlardaki bu artışta pandemi periyodunda devletten aradığı takviyesi bulamayan şirketlerin yeni kaynak yaratma gayreti tesirli oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu