Ekonomi

Para Lazım – Yapı Kredi Yatırım Araştırması: ‘Otomotivde Baz tesiriyle güçlü büyüme devam ediyor’

Parapik sunar ;

Mayıs 2021’de binek ve hafif ticari oto satışları yıllık bazda yaklaşık %70 artarak 54,7 bin adet olarak gerçekleşti. Mayıs ayındaki büyümede hem binek oto segmenti (%72 büyüme) hem de hafif ticari segmenti (%62 büyüme) değerli katkı sağladı. Bilgiyi piyasadan daha yeterli satış performansı sergilemeleri bakımından TOASO ve DOAS açısından olumlu kıymetlendiriyoruz. 5A21 itibariyle toplam iç piyasa büyüklüğü yıllık %72 büyümeyle 314,9 bin adet oldu. Yalnız hem geçen yılın yüksek kimi hem de faizlerin geçen yıla oranla daha yüksek seyretmesi nedeniyle bu performansın yıl içerisinde devam etmesini de güç görüyoruz.

TOASO’nun binek araç hacmi Mayıs ayında %123 artışla 7,4 bin adet oldu. Bu performans piyasa büyümesinin üzerinde gerçekleşti. Bunun ana nedeni ise Egea’nın yurt içi piyasadaki güçlenen konumu oldu Mayıs ayında binek araçta şirketin pazar hissesi yıllık bazda 3,9 puan yükselerek %17,1 oldu. Hafif ticari araç segmentinde ise satış adedi Mayıs ayında yıllık bazda %44 yükselerek segmentin toplam büyümesini yakalayamadı. Böylelikle hafif ticaride şirketin toplam pazar hissesi yıllık bazda 3,2 puan düşerek %24,9 oldu. Toplamda yıllık bazda satışlar %93 artarken pazar hissesi Mayıs ayında 2,2 puan artarak %18,7 oldu. 5A21 devrinde ise pazar hissesi %15,5 olurken yıllık bazda 1,2 puan arttı. TOASO için al teklifimizi 42,7 TL amaç fiyatla koruyoruz.

FROTO’nun toplam yurt içi satışları Mayıs ayında 4,5 bin adet olurken yıllık bazda %21 arttı. Bu artış toplam piyasa büyümesinin altında kalırken bunun en kıymetli nedeni şirketin mikroçip tedarik sorun nedeniyle üretime orta vermesi oldu. Hafif ticari araç satışlarında %13’lük bir büyüme yakalayan şirketin pazar hissesi Mayıs ayında yıllık bazda 12,5 puan azalarak %29,1 oldu. Binek araçta ise şirketin yıllık bazda Mayıs ayında satış adedi geçen yıla nazaran %55 artarak 1,1 bin adet oldu. Böylelikle şirketin 5A21 toplam pazar hissesi yıllık bazda 0,9 puan düşerek %9,5 oldu. FROTO için 172,6 amaç fiyatla TUT teklifimizi koruyoruz.

DOAS ise Mayıs ayında toplamda yıllık bazda %250 artışla 10,4 bin adet perakende hacimle son derece başarılı bir performans sergiledi. Şirketin pazar hissesi da yıllık bazda 9,8 puan artışla %19,0 oldu. Böylelikle 5A21 devrinde pazar hissesi %19,3 olurken yıllık bazda 3,5 puan yükseldi. Binek araç segmentinde %238’lik büyüme ile 8,7 bin adet satış gerçekleşirken hafif ticari segmentinde ise yıllık bazda dört kattan fazla büyüyerek ile1,8 bin adet seviyesinde gerçekleşti.

Yasal İhtar

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri ortasında imzalanacak yatırım danışmanlığı mukavelesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsî görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yapı Kredi Yatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu