İnceleme

Para Lazım – Ve petrol varil fiyatı tekrar 70 dolarda

Parapik sunar ;

ABD ham petrol vadeli fiyatları OPEC+ ittifakının global pazarın sıkılaşacağı iddiası sonrasında iki buçuk yılın doruğuna ulaştı. İran ile nükleer muahedeyi yine canlandırmaya yönelik memleketler arası eforlarda şimdi bir sonuca varılmaması da tesirli.

West Texas Intermediate Cuma günkü kapanışa nazaran %3,2 kadar yükselerek varil başına 68,42 dolara kadar yükselirken, global gösterge Brent 2019’dan bu yana tutunamadığı bir düzey olan varil başına 70 doların üzerine çıktı.

OPEC+ komitesinin piyasa değerlendirmesine nazaran, koronavirüs salgını sırasında biriken petrol stoku fazlası neredeyse bitti ve kalan stoklar yılın ikinci yarısında süratle azalacak. Temmuz ayında yapılması planlanan OPEC+ üretim artışını onaylaması beklenen toplantı öncesinde petrol üreticileri Viyana’da bakanlar seviyesinde toplanıyor.

OPEC+, Tahran ile dünya güçleri ortasında 2015 nükleer mutabakatını tekrar canlandırmak için yapılan müzakerelerin ilerleyişini takip etmeye devam ediyorlar.  İran’la yapılacak muahede petrol arz artışının önünü açacak. Ülke, muahedeyi hükümetin vazife müddeti Ağustos ayında sona ermeden evvel yine canlandırmak istiyor lakin Viyana’da devam eden müzakere cinsinde bir tahlil bulunamayabileceği mümkünlüğünü gündeme getirmekte.

Bloomberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu