Ekonomi

Para Lazım – Türk yatırımcılar Bitcoin’den 300 milyon dolar kar etti!

Parapik sunar ;

Türkiye’deki kripto para yatırımcıları, Bitcoin’den 300 milyon dolar kar elde etti. Türkiye en fazla kar eden ülkeler listesinde 14’üncü sırada kendine yer bulurken tepe ABD’nin.

Bitcoin Mart 2020’de 3 bin 700 dolarlı düzeylerden başladığı seyahatini Nisan 2021’de 64 bin doların üzerine çıkarak tamamlamış gözüküyor.

Chainanalysis’in çalışmasına nazaran yüzde 1500’den fazla artış gösteren Bitcoin’den ABD’nin ettiği kar 4.1 milyar dolar. Listede ikinci sırada yer alan Çin’in kar ölçüsü ise 1.1 milyar doları buluyor. ABD ve Çin’in akabinde gelen Japonya ise süreçlerden 900 milyon dolar kazanmış gözüküyor.

Vietnam ve Çek Cumhuriyeti üzere çok büyük ekonomilere sahip olmayan kimi ülkelerin listede üst sıralarda yer alması da hayli dikkat cazip. Vietnam 351 milyon dolar kar ile 13’üncü sırada yer bulurken, Çek Cumhuriyeti ise 281 milyon dolarla 18’inci sırada.

Chainanalysis, hesaplamayı ülkelerden gelen trafik ile alış ve satış fiyat farkları datalarından oluşturdukları ‘Global Kripto Para Benimseme Endeksi’nden yola çıkarak hazırladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu