Ekonomi

Para Lazım – TSKB Gayrimenkul Değerleme, Ege ve Güney Bölgesi’ndeki Kira Artışlarını Kıymetlendirdi

Parapik sunar ;

TSKB Gayrimenkul Değerleme, Ege ve Güney bölgesindeki kiralık piyasasını kıymetlendirdi. Alaçatı, Bodrum, İzmir ve Antalya üzere yazlık sayısının ve yazlıkçı nüfusunun ağır olduğu bölgelerde pandemi öncesi periyoda nazaran artan kira fiyatları dikkat çekti. Alaçatı ve Bodrum’da dönemlik villa kiraları geçen yıla oranla yüzde 30 düzeyinde artışla 125 bin TL’ye yükselirken, Antalya’da havuzlu bir villanın günlük kirası 2 bin TL’ye ulaştı.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) iştiraki olarak gayrimenkul yatırımlarında yerli ve yabancı yatırımcılara yanlışsız ve sağlıklı adımlar için istikamet veren TSKB Gayrimenkul Değerleme, Ege ve Güney bölgesindeki kiralık piyasasına ait aktüel bir araştırma gerçekleştirdi. Pandemi sürecinin gayrimenkul trendlerinde birtakım değişiklikleri beraberinde getirdiğini belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Antalya Şube Müdürü Halil Esendal ve İzmir Şube Yönetici Yardımcısı Mustafa Alperen Yörük, barınma konusunda yeni tercih ve alışkanlıkların oluştuğuna dikkat çekerek, kimi kıymetli değerlendirmelerde bulundu.

“Alaçatı ve Bodrum’da dönemlik kiralamalar 125 bin TL’ye yükseldi”

Çeşme’de ortalama özelliklere sahip villa kiralarının geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 25-30 artış gösterdiğini tabir eden İzmir Şube Yönetici Yardımcısı Mustafa Alperen Yörük, sezonluk kira bedellerinin 90 bin-110 bin TL ortasında değiştiğine dikkat çekti. Urla’da ise misal villaların 80 bin -100 bin TL ortasında değişen bedellerle kiralanabildiğinin altını çizen Yörük, “Alaçatı’daki villaların dönemlik kiraları ise 100 bin -125 bin TL mertebesinden başlayıp villanın niteliğine ve pozisyonuna nazaran 250 bin TL düzeylerine kadar çıkabiliyor. Bodrum’da ortalama bir villanın dönemlik kira bedeli son bir yılda yaklaşık yüzde 35-40 artışla ortalama 100 bin- 125 bin TL düzeylerine ulaştığı gözlemleniyor. Bodrumda, tercih edilen bölgelerdeki lüks villaları kiralamak için ise dönemlik olarak 250 bin – 300 bin TL ortasında bütçe ayrılması gerekiyor. Fethiye’de ise öteki bölgelerden farklı olarak dönemlik kiralamalardan fazla günlük, haftalık ve yıllık kiralamalar ön plana çıkıyor. İlçedeki yıllık kiralama bedelleri, geçtiğimiz yıla nazaran yaklaşık yüzde 15 artarak ortalama 60 bin TL ile 85 bin TL ortasında seyrediyor” dedi.

“Antalya’da havuzlu villalar günlük 2 bin TL’ye ulaştı”

Antalya’nın doğasıyla dikkat çeken ilçelerinden Kaş, Kalkan ve Demre etrafındaki engebeli arazinin yapı arzının düşük kalmasına neden olduğunu söyleyen Halil Esendal, “Son periyotta bölgede artan villa biçimi yapılaşmalar, pandeminin beraberinde getirdiği izole hayat gereksinimi ile birlikte ağır talep görüyor. Bölgenin kıyı bandında daha çok haftalık ve aylık kiralamalar tercih edilirken, kiralamalar oda ve yatak sayısına nazaran çeşitlilik gösteriyor. 4-5 kişinin konaklayabileceği, deniz görüntüsüne sahip havuzlu villalarda dönem dışındaki vakitte günlük kiralamalar pandemi öncesi günlük 250-300 TL iken, 500 TL’yi; dönem aylarında pandemi öncesi günlük 600-800 TL iken alınan rezervasyonlarda 1.500-2.000 TL civarını buluyor” dedi.

“Ege Bölgesi’nde artan kiralar amortisman müddetlerini uzatıyor”

Ege Bölgesi’ndeki kiralama piyasasına ait değerlendirmelerini aktaran Yörük ise şöyle konuştu: “Kalabalık hayatın ağır olduğu apartman hayatından kaçış, konuttan çalışma modeli ve izole edilmiş bir hayatın daha çok tercih edilmesi, Ege Bölgesi’ne olan talebi artırmaya devam ediyor. Bölgede gerçekleşen gayrimenkul yatırımlarına bakıldığında kiralama faaliyetlerinin değerli bir yer tuttuğu görülüyor fakat kira bedellerindeki artış oranlarının satış fiyatlarına nazaran düşük kalması amortisman müddetlerini uzatıyor. Önümüzdeki yıllarda bölgedeki kiralama faaliyetlerinin artarak devam edeceği öngörülüyor.”

“İzmir’in merkezinde kiralar geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 20 arttı

“Ege Bölgesi’nin en fazla nüfusa sahip kenti İzmir’de geçtiğimiz yıl gerçekleşen sarsıntının, yeni kent merkezi içindeki eski yapılara olan inancı azalttığına işaret eden Yörük, buna bağlı olarak zelzele sonrası inşa edilen A ve B sınıfı ofis projelerindeki doluluk oranlarında ve kira fiyatlarında gözle görülür bir artış oluştuğuna da dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Yeni kent merkezinde bulunan çalışma alanlarındaki ofis kira bedelleri; pozisyona, bina yaşına, yapı kalitesine nazaran değişkenlik gösteriyor. A sınıfı projelerde geçtiğimiz yıl aylık 40-45 TL/m2 arasında değişen kira bedelleri halihazırda aylık 50-55 TL/m2, B sınıfı projelerde ise günümüz prestijiyle ortalama aylık 40-45 TL/m2 aralığında değişiyor. Bölgede yer alan konut kira bedelleri ise geçtiğimiz yıla nazaran ortalama yüzde 15-20 artarak aylık ortalama 40-50 TL/m2 mertebelerine ulaşmış durumda. Genel manada vilayet merkezindeki kiralama faaliyetlerine bakıldığında, kira bedellerinin geçtiğimiz yıla nazaran ortalama yüzde 15-20 oranında artış gösterdiği görülüyor.”

Ege ve Güney bölgelerine ait araştırmanın öbür çıktıları ise şöyle;

Antalya kent merkezinde Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde kıyıya yakın olan kısımların üst gelir kümesi, denizden iç kesite gerçek uzanan bölgelerin ve Kepez ilçesinin ise orta gelir kümesi tarafından tercih edildiği dikkat çekiyor. Kentin denizden uzak kuzey kısımlarında çoğunlukla alt gelir kümesi yaşıyor. Antalya kent merkezinde mesken kiralamaları Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde aylık 25-30 TL/m2 bedellere kadar çıkarken, Kepez’de 10-15 TL/ m2 civarında seyrediyor.

Antalya kent merkezinde bulunan kurumsal firmaların ve hekim muayenehanelerinin son 5 yılda inşa edilen plaza stili yapılaşmalarda ağırlaştığı gözlenirken, buralarda kiralamaların ünite m2 fiyatı 50-60 TL mertebesine kadar yükseliyor. Son devirde mesken işlevli olarak projelendirilmiş yapılardan ofise dönüştürülen eski yapıların kiralamaları ise aylık 15-20 TL/ m2 civarından başlıyor.

Denize ve kent merkezine yakınlığıyla dikkat çeken Kemer bölgesinde daha çok dönemlik ve aylık kiralamalar tercih ediliyor. Yapıların denize yakınlığı, inşaat kalitesi ve eşyalı olup olmamasına nazaran belirlenen kiralama bedelleri, 200-250 m2 alana sahip villalar için dönemlik 60 bin-70 bin TL aralığından başlayıp 200 bin -250 bin TL aralığına kadar çıkıyor.

Pandemi nedeniyle kalabalık ömrün ağır olduğu apartman hayatından kaçmak isteyenler ve bölge halkı, yaz aylarında sıcaklığı ve nemi merkeze nazaran daha düşük olan Döşemealtı bölgesini tercih ediyor. Bu bölgede kira bedelleri aylık 30-35 TL/ m2 civarında seyrediyor.

Yerli turistlerin yazlık kullanımının daha yaygın olduğu Serik, Manavgat kıyı sınırında ise kiralamalar 200 m2 alanlı villalarda aylık 2 bin 500-3 bin TL civarında başlayıp, villaların eşyalı ve havuzlu olma durumuna nazaran 10 bin -12 bin TL aralığına kadar çıkabiliyor.

Alanya’da kent yerleşiminin kıyıya yakın olması, iç kısımlarda rakım yüksekliği ve deniz görünümüne hakimiyetin tercih edilmesi nedeniyle villa biçimi yapılaşma, eğimli dağ eteklerinde ağırlaşıyor. Kiralamalar 150-160 m2 alanlı villalarda aylık 3.500-4.000 TL civarında başlayıp 10 bin- 12 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Antalya’ya kıyasla yazlık kiralamaların yaygın olmadığı Mersin’de merkez yerleşim için konut kiralamaları, yapının yaşı ve denize uzaklığına nazaran değişiklik gösteriyor. Kiralamaların 8-9 TL/m2 civarında başlayıp 20-23 TL/m2 bandına kadar çıktığı görülüyor. Ofis ofis kullanımlarında kimi bölgelerde plaza şekli ticari kullanımlar bulunsa da kent genelinde daha çok mesken işlevli projelendirilmiş taşınmazlar ticari olarak kullanılıyor. Kentin genelinde büro/ofis için kiralamalar aylık 10-12 TL/ m2 civarında başlayıp, 25-27 TL/ m2 aralığına kadar yükselebiliyor.

Adana ili için konut kiralama sayıları incelendiğinde yapının yaşı ve inşaat kalitesine nazaran değişiklik gösterdiği görülüyor. Kiralamalar 11-13 TL/ m2 civarında başlayıp 22-25 TL/ m2 bandına kadar çıkıyor. Kentin genelinde büro/ofis için kiralamalar ise aylık 12-15 TL/ m2 civarında başlayıp, pozisyonuna ve yeni binada olması durumuna nazaran 30-35 TL/ m2 civarına kadar yükselebiliyor.

İzmir’de çalışma alanlarının çeperlerinde bulunan yerleşim yerlerinde, yeni inşa edilen ve nitelikli projeler içinde yer alan konutlarda kira bedelleri ortalama aylık 35-40 TL/m2, apartman tipi yeni konutlarda ortalama aylık 25-35 TL/m2, nispeten eski binalarda ise aylık 15-25 TL/m2 ortasında değişiyor.

Son yıllarda bilhassa pandemi süreci ile birlikte meskenden çalışma modelinin de hayatımıza girmesiyle, yaz aylarını Ege Bölgesi’nde bulunan kıyı kısmında geçirme talebi artış gösterdi. Kiralamalar ekseriyetle haziran-ağustos ayları ortasında geçen 3 aylık müddette yapılırken az da olsa yıllık kiralamalar gözlemleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu