İş Fikirleri

Para Lazım – TMB: Kentsel dönüşüm projeleri için çimento fiyatları istikrarlı olmalı

Parapik sunar ;

İnşaat demirinde yüzde 116’yı bulan fiyat artışının yanında çimento fiyatları da inşaat dalını zora sokuyor. Çimento fiyatlarında yüzde 60’ın üzerinde artış yaşandığını tabir eden Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri M. Erdal Eren, “Ağırlıklı olarak özel bölüm yatırımları ile gerçekleştirilmekte olan kentsel dönüşüm projelerinin aksamadan hayata geçirilmesi için bilhassa çimento fiyatlarında istikrarlı, piyasa şartlarına paralel, adil bir ortam oluşturulması gerekmektedir” dedi.

200’ü aşkın alt bölümde yarattığı talep ve istihdam potansiyeliyle iktisadın lokomotifi olan inşaat bölümü, inşaat demiri fiyatlarında yüzde 116’yı bulan artışın yanında bir öbür değerli girdisi olan çimentoda da benzeri sıkıntıları yaşıyor. Temel girdi fiyatlarında süratli yükselişin dalı durma noktasına getirdiğini söz eden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri M. Erdal Eren, son bir yılda çimentoda da %60’ı aşan fiyat artışları yaşandığına işaret etti. Eren, kamu yatırımlarının yanı sıra yüklü olarak özel dal yatırımları ile gerçekleştirilmekte olan kentsel dönüşüm projelerinin aksamaması için de bilhassa çimento fiyatlarında istikrarlı, piyasa şartlarına paralel, adil bir ortam oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Çimento fiyatlarında yaşanan artışlarla ilgili olarak 9 Haziran 2021 tarihinde Ticaret Bakanı Mehmet Muş başkanlığında bölüm paydaşlarıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıya TMB Lideri M. Erdal Eren’in yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Beton Üreticileri Birliği ve Türkiye İnşaat Sanayicileri Patron Sendikası temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan TMB Lideri Eren, “Temel girdi maliyetlerimiz konusunda demirin akabinde bu sefer de çimentoda yaşadığımız büyük fiyat artışına ait olarak ilgili tüm paydaşları bir ortaya getirdiği ve yaşanmakta olan dertlere ortak akılla tahlil üretilmesinin öncülüğünü yaptığı için Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a teşekkür ederiz. Çok sayıda alt dala tesiri ve istihdam potansiyeli ile iktisadın geneli için büyük kıymet taşıyan inşaat dalının temel girdileri içerisinde ön sırada yer alan çimento fiyatları son devirde süratli bir yükseliş içindedir. 2020 Mayıs – 2021 Mayıs devrinde çimento fiyatlarında yüzde 60’ın üzerinde fiyat artışları yaşanmıştır. Yaşanan yüksek fiyat artışını birebir devirde gözlenen döviz kuru yükselişi ve ÜFE ile açıklamak mümkün olamamaktadır” diye konuştu.

‘Kentsel dönüşümün hızlandırılması için de fiyatlarda adil bir ortam oluşturulmalı’

Eren, şöyle devam etti: “Bir ülke gerçeği olan sarsıntıya karşı kentsel yapıların güçlendirilmesi, vatandaşların can ve mal kaybına uğramamalarını teminen inançlı yapılaşmanın yaygınlaştırılması ve çağdaş kentleşme maksatlarına en kısa vakitte ulaşabilmek için kentsel dönüşüm projeleri ve konut yatırımları büyük değer taşımaktadır. Bu çerçevede, yüklü olarak özel dal yatırımları ile gerçekleştirilmekte olan kentsel dönüşüm projelerinin aksamadan hayata geçirilmesi için demir çelik eserlerinin yanı sıra çimento fiyatlarında da istikrarlı, piyasa şartlarına paralel, adil bir ortam oluşturulması gerekmektedir. Döviz bazında yurtdışına dünya fiyatlarının çok altında ihracat yapmakta olan çimento üreticilerimizden en azından yaşadığımız güçlü salgın şartlarında iç pazar fiyatlarında fedakârlık yapmalarını bekliyoruz.”

‘Fiyat farkı ve tasfiye hakkı tanınması zorunlu hale geldi’

Kamu yatırımlarında da yeniden müteahhit firmaların öbür girdilere ek olarak çimentoda da öngörülemeyen maliyet artışına maruz kalmaları nedeniyle önemli aksamalar yaşayabileceklerine dikkat çeken TMB Lideri Eren, “Kamu projelerindeki maliyet artışlarının karşılanabilmesini teminen, gerçekçi bir fiyat farkı ve koşula bağlı olmayan tasfiye hakkının tanınmasını içeren düzenlemeye olan gereksinimimizi bir sefer daha yineliyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu