İnceleme

Para Lazım – TL dikiş tutmuyor

Parapik sunar ;

Kritik enflasyon verisi eşliğinde dolar/TL güne 8.59-60 hududunda başlıyor. Dün Dolar Endeksi günü hafif yararlarla, ancak 90 direncinin altında sonlandırırken, Gelişmekte Olan Ülkeler FX ve pay senetleri de yatay seyretti. Emtia ihracatçıları daha güzel performans gösterdiler.

TL’nin toparlanamamasının gerisinde yatan nedenlerden biri Brent petrolün bu sabah Asya’da $71/varili de üst kırması. Buna karşılık TCMB Lideri Prof Kavcıoğlu’nun Lider Erdoğan’ın TRT’de verdiği beyanata “netlik kazandırarak”

“Ekonominin tekrar dengelenmesini sağlayacak ölçülü bir iç talep ve kredi büyümesi sağlanması için sıkı para siyaseti duruşu gerekiyor. Dezenflasyon süreci boyunca siyaset faizini enflasyonun üzerinde tutma kararlılığımız devam edecek” tabirini kullanması  döviz pazarını rahatlatmadı.

Zira, yerli ve yabancı yatırımcılar son 10 yılda her sene kesinlikle en az bir kez sergilenen “Ben yeniden de faiz indireceğim” oyunundan bıktılar. Lider Erdoğan’ın ne  acı deneyim, ne de ekonomik kuram tanımayan bu inadı yüzünden TL’nin sırtına kalıcı bir ek risk primi bindi. İsmi da “Erdoğan’ın kaprisi primi”

Sonuç olarak, Mayısta bir yıl öncesine nazaran hızlanarak  $14.5 milyara yükselen GOP’a sıcak para girişleri Türkiye’ye çok az uğradığı üzere, yabancı yatırım bankaları da daima TL aleyhinde rapor yazarak fon yöneticilerin aklını çeliyor.

Diken.com.tr’ye nazaran, ABD’li yatırım bankası Citi, Türkiye’de orta vadede enflasyonun yükselme ihtimali ve haziran ayında yurt içi döviz arzındaki dengesizliklerden ötürü TL’nin daha da kıymet kaybetmesinin beklenen olduğunu bildirdi.

Citi, yayınladığı raporda model portföyünde TL’ye karşı dolar alım konumunun yükünü yüzde 1’den yüzde 2’ye yükseltti.

Citi bir evvelki raporunda TL’de son devirdeki kıymet kaybının akabinde Türkiye’nin yıl sonu enflasyon kestirimini yüzde 11,7’den yaklaşık yüzde 15’e yükseltmişti. Merkez Bankası (MB) da birebir devirde yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 9,4’ten yüzde 12,2’ye çıkarmıştı.

Kısır döngü

TL’de kıymet kaybının devam etmesi enflasyonun daha uzun mühlet yüksek düzeylerde kalmasını da beraberinde getiriyor. Bu da yeni faiz artışlarına gereksinim duyulması mümkünlüğünü güçlendiriyor.

Fakat düşük faiz isteğiyle bilinen ve bunu dün de lisana getiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni bir faiz artışı gerektiğinde nasıl reaksiyon vereceğine yönelik kaygılar, muhtaçlık halinde faiz artışının yapılıp yapılamayacağına dair piyasadaki soru işaretlerini daha da destekliyor. Uzmanlar da mart ayındaki ani MB lider değişikliğiyle tetiklenen bu kısır döngüyü gözlemlemeye devam ediyor.

Yabancı yatırımcılarsa tarihi düşük düzeylere indirdikleri Türkiye yatırımlarını son haftalarda sonlu artırdı. Fakat geçmiş düzeylerle kıyaslandığında bu artışa karşın yabancı hissesi tarihin en düşük düzeylerine yakın seyrini sürdürüyor.

Yurt içindeyse TL’nin paha kazanabileceğine inancını büsbütün kaybeden tasarruf sahipleri, döviz hesaplarını 225 milyar doların üstüne taşıdı.

Güldem Atabay: TCMB toplantısında “erken” faiz indirimi yok ancak faiz indirimi var

Dolar/TL kurundaki rekoru yabancı analistler yorumladı: ‘Para siyaseti bağımsız olamadıkça olumsuz gidişat sürer’

Mayıs dış ticaret açığı tekrar arttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu