Bilgi

Para Lazım – Tarım Dışı İstihdam Nasıl Yorumlanabilir?

Parapik sunar ;

Her ayın birinci haftası piyasa iştirakçilerinin radarında ABD istihdam piyasasına yönelik kritik makro-ekonomik gelişmeler yer almaktadır. Dünyanın en değerli iktisadının istihdam piyasasında ve çalışanların fiyatlarında bir değişim izleniyor mu sorularının karşılıkları, ülkenin ekonomik aktivitesini yorumlayabilmek ve Merkez Bankası para siyasetine yönelik muhtemel aksiyonları iddia edebilmek ismine kıymetlidir. Ayrıyeten bu haber akışının varlık fiyatı üzerindeki anlık tesirleri de finansal piyasalarda süreç gerçekleştirenlerin gündeminde yer almaktadır. Bu sebeple de Tarım Dışı İstihdamİşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Yararlar verilerinin sonuçlarını yakinen takip etmekteyiz.

Tarım bölümü haricinde (Sanayi, Kamu, Hizmet, vb) son ay içerisinde çalışan insanların sayısındaki değişikliklere Tarım Dışı İstihdam, ABD iktisadında geride kalan ay içerisinde, iş aradığı halde iş bulamayan bireylerin, toplam iş gücü içerisindeki oranına İşsizlik Oranı, Tarım kesimi dışında çalışan çalışanlara ödenen saatlik fiyattaki değişimlere ise Ortalama Saatlik Kazançlar ismi verilir.

15.30’da açıklanan bu datalar içerisinde Tarım Dışı İstihdam verisinin anlık fiyatlama davranışı için birinci etapta bakılan bir haber olduğunu, 2017 yılı ortalarından itibaren enflasyon teması ile Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin popülerlik kazanmasına rağmen 2020 Ağustos tarihindeki Jackson Hole toplantısında Fed Lideri Powell’ın Enflasyondan İstihdam piyasasına dönüşü başlatan iletileri ile Tarım Dışı İstihdam popülaritesinin eski popülerliğine geri döndüğünü söyleyebiliriz.

Teorik olarak 3 datanın birebir anda açıklanmasında 27 tane mümkünlük olmasına rağmen fiyatlama davranışında üstte yer verdiğimiz üzere Tarım Dışı İstihdam popülaritesinin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Tarım Dışı İstihdam verisi yerine Ortalama Saatlik Yararlar verisinin fiyatlama alanına girebilmesi içinse, TDİ verisinin beklenti ile tıpkı ya da çok yakın bir sonuç oluşturması gerektiği göz gerisi edilmemelidir.

ABD Merkez Bankası Fed, Bilgi Sonuçlarına Nazaran Kararını Değiştirir Mi?

Fed, rastgele bir ayda açıklanan bilgilerin sonuçlarına nazaran karar düzeneğini değiştirmez. Fed, makro-ekonomik gelişmeleri bir bütün olarak ele alır ve buna nazaran para siyasetini şekillendirebilir. Ayrıyeten Fed kaynaklı karar düzeneği ile Fed’e ait spekülatif fiyatlama davranışı ortasındaki farka da dikkat edilmelidir.  Fed tarafında şuan ki piyasa beklentisi %0,00 – %0,25 aralığında olan federal fonlama gaye oranında rastgele bir değişim beklenmemektedir. Bu sebeple de datalar ne gelirse gelsin Fed kararını değiştirmeyecektir. Fed spekülasyonu ise piyasa iştirakçilerin data sonuçlandığı anki verdiği tepkidir. Yani data çok yeterli yâda çok makûs geldi sanki Fed siyasetinde bir değişime gidebilir mi,  anlık olarak fiyat içerisinde dikkat çekebilir. Lakin şuan Koronavirüs sebebiyle bu cins bir niyetin olmayacağı unutulmamalıdır. Yani çok güçlü ya da zayıf bir istihdam verisi gelse de Fed faiz konusunda rastgele bir artış / azalış gerçekleştirecek durumda değildir.

Bilgi Sonuçlarına Yönelik Başarılı Yorumlar Yapabilmek İçin, Geçmiş Devirdeki Tesirlerin Bilinmesi Önemlidir!

Kritik ABD datalarının varlık fiyatları üzerindeki mümkün tesirlerini gerçek yorumlayabilmek, stratejilerin muvaffakiyete dönüşebilmesi ismine kıymetlidir. Bu sebeple de yorumlama yeteneğinizi geliştirebilmek için geçmiş periyotlarda nasıl tepki verdiğinin bilinmesi değerlidir. Lakin bu bilgi, yeni devirdeki beklentilerde kesin muvaffakiyete ulaştırır psikolojisini oluşturmamalıdır. Zira günler / haftalar / aylar hatta yıllar içerisinde ülkelerin makro – ekonomik dinamikleri ve piyasa beklentileri farklılaşabiliyor. Bu sebeple de her ay birebir etkiyi beklemek hakikat olmayacaktır. Geçmiş periyot çalışmaları, yatırımcıların bu data ile birlikte mümkün hareket akışını daha başarılı bir formda yorumlayabilmek ismine pratik bilgiler olarak düşünülmelidir.

07 Mayıs 2021 tarihinde yani bir evvelki ay açıklanan ABD dataları ile birlikte EURUSD paritesinde birinci dakika fiyatlama davranışında kıymetli ve hacimli bir yükseliş izlemekteyiz. Fakat ikinci dakikadan itibaren fiyatlama davranışlarını incelemeye devam ettiğimizde, hacmin azaldığını dördüncü dakikadan itibaren de davranış biçiminin değiştiğini görmekteyiz.  Bu tavır, mevcut haberin açıklandığı anın ne kadar değerli olduğunu ve haberin sonucunun yorumlanmasında vakte endeksli değişimlerin kıymetini artırmaktadır. Bu nedenle dataya süratli bir formda ulaşmak ve ilgili bilgiyi gerçek bir biçimde yorumlamak kritik bir kıymet taşımaktadır. .

05 Haziran 2020 tarihinde yani bir evvelki yılın birebir ayında açıklanan ABD bilgileri ile birlikte EURUSD paritesinde birinci iki dakika fiyatlama davranışında kıymetli ve hacimli bir düşüş hareketi izlemekteyiz. Fakat üçüncü dakikadan itibaren fiyatlama davranışlarını incelemeye devam ettiğimizde, mum uzunluklarının tesirin azaldığını ve dördüncü dakika içerisinde de davranış biçiminin değiştiğini görmekteyiz.  Bu tavır, mevcut haberin açıklandığı anın ne kadar değerli olduğunu ve haberin sonucunun yorumlanmasında vakte endeksli değişimlerin değerini artırmaktadır. Bu nedenle bilgiye süratli bir formda ulaşmak ve ilgili bilgiyi hakikat bir formda yorumlamak kritik bir ehemmiyet taşımaktadır.

Kıymetli Finansal Varlıklar Bu Bilgilerden Nasıl Etkilenir!

Üstte gerek 1 ay gerekse 1 yıl öncesine ait dataların EURUSD paritesi 1 dakikalık grafik üzerindeki tesirine değindik. Pekala, dünyanın en fazla süreç gören EURUSD paritesi, kritik ABD bilgilerine nazaran nasıl bir performans oluşturabilir.

100 tane bilgi (8 yıl + 5 ay) sonucunun EURUSD paritesi üzerindeki tesirini incelediğimizde 5 dakikalık vakit diliminde ortalama 45 pip, 15 dakika içerisinde ortalama 51 pip ve 30 dakika içerisinde ortalama 55 pip hareket ettiğini, 5 ile 30 dakika ortasındaki ortalama bedeller incelendiğinde kıymetli bir pip farkının olmadığını ve bu nedenle de bilhassa istihdam bilgilerinin birinci 5 dakika üzerindeki muhtemel tesirin çok daha kıymetli olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıyeten her ne kadar ortalama bedele nazaran fiyatlama davranışları tespit edilmeye çalışılsa da genel ortalamadan uzaklaşan yıllık performans göz arkası edilmemelidir.

2021 yılı birinci 5 aylık performansta Mayıs ayı fiyatlama davranışı genel ortalama üzerindeyken başka 4 ayki performans ortalama altında kalmayı sürdürmektedir. Bu tavır, beklentin çok üzerinde ya da altındaki bilgi sonuçlarının ( bilhassa TDİ) varlık fiyatı üzerindeki hareket alanında değerli bir tesire sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: gcmyatirim.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu