Borsa

Para Lazım – Strateji Raporu: Pay senedi piyasasında seçici olma vakti

Parapik sunar ;

Salgın ile iktisat ortasındaki bağın kopması risk iştahını destekliyor

Aşıya erişimin artması salgın ile iktisat ortasındaki alakayı kopartarak global büyümeyi ve risk iştahını destekliyor. Salgını denetim altına alan Avrupa’da büyümenin canlanmasının verdiği takviye ile Haziran ayına olumlu bir global konjonktürle giriyoruz. Enflasyondaki yükseliş nedeniyle piyasanın Fed’in put opsiyonunu masada bırakması risk iştahını destekliyor. Buna rağmen, piyasaların Fed’i test etmesi ve doların güçlenmesi ihtimali önümüzdeki temel riskler.

Siyaset meçhullüğü Türkiye’yi negatif ayrıştırıyor

Lakin tüm gemileri yüzdüren bir alım dalgası kelam konusu değil. Enflasyondaki yükselişin eninde sonunda mali sıkılaşmaya yol açacağının farkında olan yatırımcılar seçici davranıyor. İktisat siyasetlere yönelik belirsizlikler ve makro dengesizlikler nedeniyle Türkiye güçlü global risk iştahından yararlanamayan az sayıda gelişmekte olan ülke ortasında yer alıyor. Türk lirası sene başından beri %14 kıymet kaybıyla en zayıf gelişmekte olan ülke parası. MSCI Türkiye %21 kayıpla en berbat performans gösteren gelişmekte olan borsa endeksi.

Yüksek faiz, yüksek kur ikilisi büyümeyi baskılamaya başladı.

Yüksek faiz, yüksek kur ikilisi iktisat üzerindeki tesirlerini göstermeye başladı. Mayıs ayı PMI verisi 49,3 ile toparlanma sürecinde birinci sefer 50 düzeyinin altına geriledi. En yakın ticaret ortağımız Avrupa’da PMI sayıları tepe yaparken Türkiye verisindeki bozulmada orta malı tedarikinde yaşanan problemler, hammadde ve finansman masraflarındaki artışın eser fiyatına yansıtılmasında yaşanan problemler ve salgınla gayret için konulan yasaklar tesirli oldu.

Merkez Bankası enflasyonda gerileme olmadan sıkı duruşu koruyacağı iletisi veriyor

Güçlü birinci çeyrek büyüme verisi sonrası büyüme iddiamızı %5 olarak güncelledik. Fakat büyüme yüklü olarak düşük baz yılından kaynaklanacak. Çeyreklik bazda sağlam tüketim mali ve yatırımlardaki gerileme yüzünden baskı öngörüyoruz. Öte yandan T.C.Merkez Bankası faizi enflasyonun üzerinde tutmaya devam edeceğini vurguluyor. Bankanın baz senaryosuna nazaran enflasyonun 3Ç sonu 4Ç başı gerilemeye başlaması bekleniyor.

Son çeyrekte hudutlu indirim iddiamızı koruyoruz

Enflasyon konusunda %14,5 ile piyasaya nazaran daha karamsarız. Ankara’dan gelen müspet sinyallere için karşın biz hala dördüncü çeyrekten evvel enflasyonda manalı bir gerileme beklemiyoruz ve para siyasetinde faiz indirimi için yerimizin sonlu olduğunu düşünüyoruz.

İktisadın açılması, AB büyümesi ve zayıf TL ana yatırım temalarımız

14 Haziran’da yapılması planlanan Erdoğan-Biden tepesi, ABD-Türkiye bağlantıları açısından dönüm noktası olabilir

14 Haziran’da NATO tepesi sırasında yapılması planlanan Erdoğan-Biden görüşmesi ve uzun vakittir süregelen (s400 başta olmak üzere) uyuşmazlıkların tahlili istikametinden atılabilecek adımlar ve bunların Rusya ile münasebetlere tesiri piyasalar tarafından yakından izlenecek gelişmeler olacak. Ayrıyeten Rusya’nın 21 Haziran’a kadar uygulayacağını açıkladığı seyahat yasağının kalkıp kalkmayacağı ve Turizm dönemine ilişkin öncü datalar kısa vadede piyasaları etkileyecek kıymetli gelişmeler.

Fed’in varlık alımını azaltmayı tartışması yaz devri için temel risk

Yaz periyodu için temel risk, FED ’in varlık alımlarını azaltmayı tartışmaya başlaması. Temmuz yahut Ağustos ayı toplantılarında bu mevzu ile ilgili açıklamanın gelmesi bekleniyor. Piyasaların varlık alımının azaltılmasını doların güçleneceğinin işareti olarak okuması risk iştahını bozabilir.

Yaşanan oynaklık pay seçiminin değerini artırıyor

Son satış dalgası sonrası Borsa İstanbul değerleme olarak cazip düzeylere geldi. Fakat piyasalarda yaşanan oynaklık pay seçiminin değerini artırıyor. İktisadın açılması, Avrupa’nın büyümesindeki hızlanma ve Türk lirasının kıymet kaybetmesi şirket seçiminde öne çıkardığımız genel temalar.

Pandemi sonrası toparlanma beklentisi ile model portföyümüze dahil ettiğimiz Tav Havalimanları (TAVHL.IS), havacılık kesiminde en çok tercih ettiğimiz pay olmaya devam ediyor. Koc Holding (KCHOL.IS)Sisecam (SISE.IS), ve Vestel Beyaz’ı (VESBE.IS) gelirlerinin kıymetli bir kısmını yurtdışından elde etmeleri ve hala cazip değerlemeleri sebebiyle portföyde tutmaya devam ediyoruz. BIMAS (BIMAS.IS) ve Turkcel(TCELL.IS) milletlerarası benzeri şirket çarpanlarına ve tarihi ortalama çarpanlarına nazaran hala iskontolu süreç gören defansif şirketler ortasında ön plana çıkıyor. Son periyotta ziyadesiyle cezalandırıldığını düşündüğümüz Logo Yazılım (LOGO.IS) hisseleri için güçlü yıl sonu beklentilerimizde bir değişiklik yok. Bankaları (Garanti Bankası (GARAN.IS) ve Akbank (AKBNK.IS)) bozulan makro istikrarları büyük ölçüde fiyatlamış olmaları sebebiyle endeks yüküne yakın bir oranda portföyümüzde tutmaya devam ediyoruz. Son olarak temel beklentilerinde bir bozulma görmediğimiz Türkiye Sigorta (TURSG.IS) ‘yı yükünü azaltarak portföyde tutmaya devam ediyoruz. Eylül ayından itibaren portföyümüzde bulunan ve %80’nin üzerinde nispi getiri sağlayan Erdemir’i (EREGL.IS) ve yeniden portföye girişinden bu yana %30 göreli getiri elde eden Yataş’ı(YATAS.IS) En Çok Önerilenler listemizden çıkartıyoruz. Öte yandan, döviz yüklü gelirleri ve büyüyen taahhüt işleri ile birlikte yüksek artış potansiyeli sunan Enka’yı (ENKA.IS) listemize dahil ediyoruz.

Kaynak: İş Yatırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu