Ekonomi

Para Lazım – SPK’dan yatırımcılara ikaz: Kısa vadede büyük yarar hırsına kapılmayın!

Parapik sunar ;

SPK Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Yatırımcıların, her şeyden evvel, kısa vadede büyük çıkar hırsına kapılmanın, kendilerini manipülatörlerin ve dolandırıcıların tuzaklarına düşmeye müsait hale getireceğini anlaması gerekmektedir” dedi.

Sermaye Piyasası Şurası (SPK) Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Borçlanma araçları konusunda yeşil standartları bir an evvel oluşturarak hem global ölçekte büyüyen bir yatırım potansiyelinden hisse almak hem de en büyük ticari partnerimiz ile Avrupa Yeşil Mutabakatı sürecinde yakın bağlantılar kurmak istiyoruz.” tabirini kullandı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği 21. Olağan Genel Heyeti, SPK Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun iştirakiyle basına kapalı gerçekleştirildi.

Çevrim içi yapılan toplantıya ait SPK’dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Taşkesenlioğlu, sermaye piyasalarına olan ilginin son periyotta bütün dünyada olduğu üzere Türkiye’de de süratli bir artış gösterdiğini, 2020 yılından itibaren artan bir halde devam eden ilgi ve talebin arz tarafından de karşılık bulduğunu söyledi.

Bu gelişmelerin piyasalarda kıymetli ölçüde hareketlilik meydana getirdiğini belirten Taşkesenlioğlu, süreç hacimleri ve fiyatlarda önemli artışların meydana geldiğini tabir etti.

Taşkesenlioğlu, 2021 Nisan sonu prestijiyle çeşitli sermaye piyasası araçları yoluyla direkt yahut dolaylı olarak piyasalarda yatırımcı olan kişi sayısı yaklaşık olarak 19 milyonu bulduğunu belirterek, şu tabirleri kullandı;

21 Mayıs haftası prestijiyle menkul değer yatırım fonlarının portföy büyüklüğü ise 167 milyar TL olarak gerçekleştiği bilgisini veren Taşkesenlioğlu, “Söz konusu büyümeyi, hisse piyasası süreç hacmi datalarında de görmekteyiz. 2019, 2020 ve 2021 yıllarının birinci dört aylık bilgilerine nazaran aylık ortalama süreç hacimleri ikiye katlanarak sırasıyla 165, 359 ve 777 Milyar TL olarak gerçekleşti.” diye konuştu.

“DOLANDIRICILARIN TUZAKLARIN DÜŞMEYİN”

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bu gelişmelerin kalıcı ve sağlıklı bir formda devam edebilmesi için üzerlerine büyük bir sorumluluk düştüğünün farkında olduklarını tabir ederek, şunları kaydetti;

Piyasaya olan ilginin arz tarafında ise, gerek halka açılarak gerekse borçlanma araçları yolu ile piyasadan finansman sağlayan şirketlerin sayısındaki artış ın göze çarptığını aktaran Taşkesenlioğlu, piyasadan fon temin eden şirketlerin nitelikli ve piyasada kalıcı olması da gelişme açısından kıymetli olduğunu vurguladı.

Taşkesenlioğlu, özkaynak finansmanı ile piyasadan fon temin etmek hedefiyle halka açılan şirket sayısında 2020 yılı başından bu yana yaşanan artışa değinerek, “Sermaye piyasalarının bir modülü olmak elbet şirketler için büyük bir imkan sağlamaktadır. Şirketler açısından halka arzlar, temelde bilançoların uzun vadeli ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasına imkan sağlamaktadır. Bununla birlikte, yatırımcılarına karşı sorumluluk üstenilmesi, piyasaya yanlışsız bilgi aktarılması, yatırımcıların çıkarlarının zedelenmemesi için gerekli önlemlerin alınması üzere yükümlülükler de getirmektedir.” ifadelerini kullandı.

“BORÇLANMAYA DAYALI KİTLE FONLAMASI İÇİN İSE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

SPK Lideri Taşkesenlioğlu, son periyotta ağır olarak artan yatırımcı talebinden süratli bir formda yararlanmak isteyen birtakım şirketlerin, sermaye piyasasının bir modülü olmanın gerektirdiği altyapı ve yükümlülükleri tam olarak yerine getirmeden bu işe girişmek istediklerini dikkati çekti.

Bu biçimde piyasaya girecek şirketlerin piyasada kalıcı olamama riski ve piyasaya ziyan verme ihtimallerinin yüksek olması sebebiyle halka açılma başvurusu yapan şirketleri incelerken çok titiz davrandıklarını aktaran Taşkesenlioğlu, “Bu noktada aracı kurumlarımıza da önemli bir sorumluluk ve vazife düşmektedir. Halka arz arayışında olan şirketlerin gerçek bir halde yönlendirilmeleri ve bilgi sahibi olmaları için aracı kurumların bu şirketlere dayanak olmaları büyük değer taşımaktadır. Bilhassa halka arz süreçlerine aracılık ettikleri şirketleri çok önemli bir formda incelemeleri, kural ve düzenlemelere ahenklerini titizlikle araştırmaları ve adil bir halka arz fiyat tespiti ile yatırımcılara sunmaları gerekmektedir.” diye konuştu.

Taşkesenlioğlu, sermaye piyasalarının özel bölümün fonlama yapısındaki hissesinin artması için son devirde birtakım adımlar attıklarını belirterek, “Sektörden gelen talepler doğrultusunda teşebbüs sermayesi yatırım fonlarından kıymetli nitelikteki süreçlere kadar birtakım bildirilerde kıymetli değişiklikleri hayata geçirdik. Sisteme kazandırılan borçlanma aracı sahipleri heyeti ve teminat idare mukaveleleri sayesinde ise finansman sağlamak isteyen şirketlerin risk primini düşürecek ve yatırımcıların şirketlere daha muteber bir halde finansman sağlayabilecekleri bir ortamı oluşturmayı amaçlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu