Ekonomi

Para Lazım – Sivil toplum ve yardım kuruluşları: Global vergi muahedesi yetersiz

Parapik sunar ;

Sivil toplum ve yardım kuruluşları, G7 ülkeleri Maliye Bakanları’nın çokuluslu şirketlerin daha fazla vergi ödemesi için vardıkları muahedeyi yetersiz olmakla eleştirdi.

Bakanlar ayrıyeten, ülkelerin vergi oranlarında rekabet etmesini önlemek için yüzde asgarî 15’lik bir global kurumlar vergisi oranı üzerinde prensip olarak anlaştı.

Lakin yardım kuruluşu Oxfam yüzde 15’lik en az kurumlar vergisinin, “çok düşük olduğunu” belirtti.

Amazon ve Google üzere teknoloji devleri bu tedbirlerden etkilenen şirketler ortasında olabilir. Bu atakla, Covid salgını krizi devrinde milyarlarca dolar borç alan hükümetlerin borç ödemeleri için kaynak sağlanabilir.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, İtalya ve Japonya Maliye Bakanları’nın bu uzlaşısı, başka ülkelere de emsal bir tedbir alma baskısı oluşturacak. Bahis gelecek ayki G20 tepesinde gündeme gelebilir.

Oxfam Genel Müdürü Gabriela Bucher “G7’nin bozuk bir global vergi sistemini, İrlanda, İsviçre ve Singapur üzere vergi cennetleriyle misal oranlarda en az global kurumlar vergisi oranı belirleyerek büsbütün revizyondan geçirdiğini argüman etmesi absürt” dedi.

Tax Justice Network (Vergi Adaleti Ağı) isimli kuruluşun genel müdürü Alex Cobham da muahedeyi bir “dönüm noktası” riye tanımlarken, sistemin hala “aşırı derecede adaletsiz” olduğunu vurguladı.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, muahedenin global şirketlere eşit kaideler oluşturmak üzere tasarlandığını belirtmişti.

Sunak “Yıllar süren müzakerelerin akabinde, G7 Maliye Bakanları global vergi sistemini ıslahattan geçirmek ve dijital çağa uydurmak için tarihi bir mutabakat yaptı” demişti.

Haberin tamamı burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu