Bilgi

Para Lazım – Sektörel Yeni Gelişmeler: Turizm

Parapik sunar ;

Yabancı ziyaretçi sayısındaki yıllık düşüş Kasım 2020’de devam ederek %62 seviyesinde gerçekleşti. 2020 yılının birinci 11 aylık devrinde de yabancı ziyaretçi sayısı yıllık bazda %72 azalarak 12 milyon kişi olurken, turizm gelirleri %68 azalarak 8 milyar USD’ye geriledi. Bu devirde en fazla yabancı ziyaretçi 2 milyon kişi ile Rusya’dan geldi. Rusya’yı 1,1 milyon kişi ile Bulgaristan izledi.

Dünya Seyahat ve Turizm Kurulu (WTTC) tarafından 19 Ocak’ta yapılan açıklamada, global ölçekte yaygın aşılama ve süratli test uygulamaları sayesinde bu yıl Mart sonundan itibaren seyahat ve turizm kesiminde toparlanma gözlenebileceğinin öngörüldüğü optimist senaryoya nazaran, dalda 111 milyon kadar iş gücünün geri kazanılabileceği belirtildi. Bu gelişmeye rağmen, kesimdeki istihdam 2019 yılındaki düzeyinin 54 milyon kişi altında olacak. Bu senaryoya nazaran 2021 yılında seyahat ve turizm dalının dünya iktisadına katkısının 2019 yılına kıyasla %17 azalarak 7,4 trilyon USD olması bekleniyor. Salgının seyrine bağlı olarak daldaki toparlanmanın 2021 yılının ikinci yarısında başlaması durumunda ise, istihdam artışının yaklaşık 84 milyon kişi olabileceği öngörülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 2021 yılına ait yaptığı değerlendirmelerde, Türkiye’nin 31 milyonu aşan turist sayısı ile 23,3 milyar USD’lik turizm geliri hedeflediğini belirtti. Bakan Ersoy ayrıyeten, salgının seyrine bağlı olarak Nisan ayı prestijiyle turizm döneminin açılması ile bölümde “V” tipi süratli bir toparlanma beklendiğini de tabir etti.

Türkiye Otelciler Federasyonu Lideri Sururi Çorabatır, 2021’de 25-30 milyon turist sayısının hedeflenmesi gerektiğini belirtti. Çorabatır, bu amaca ulaşmada aşı uygulamalarının yanı sıra yurt içinde ve Türkiye’ye turist gönderen ülkelerde olay sayılarının gerilemesinin belirleyici olacağını belirtti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Lideri Firuz Bağlıkaya da yaptığı değerlendirmede, birçok ülkede aşılamanın başlamasıyla dünya genelinde turizmde hareketlilik öngördüklerini belirtirken, salgın sürecinde uygulanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle iç turizmin hissesinin arttığına dikkat çekti.

Kaynak: iktisat.isbank.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu