Bilgi

Para Lazım – Sektörel Yeni Gelişmeler: Otomotiv

Parapik sunar ;

Yurt içinde otomotiv pazarı, salgına karşı alınan önlemlerin ve faiz oranlarındaki yükselişin tesiriyle sürat kaybetmesine rağmen Aralık ayında da büyümeye devam etti. Bununla birlikte, Haziran-Kasım 2020 devrinde 10 yıllık ortalamasının üzerinde seyreden otomotiv satışları Aralık ayında ortalamanın altına geriledi. Araba ve hafif ticari araç pazarı Aralık
ayında yıllık bazda %15,2 artışla 104 bin adet düzeyinde gerçekleşirken, 2020 genelinde yıllık bazda %61,3 yükselerek 773 bin adet oldu.

Geçen yılın Ağustos ayından itibaren toparlanma eğilimi gösteren otomotiv üretimi, Aralık ayında yıllık bazda %10,2 genişleyerek yükselişini 5. ayına taşıdı. Ticari araç üretimi güçlü talebin de tesiriyle %41 ile yükselişini sürdürürken, geçen yıl boyunca hayli dalgalı bir seyir izleyen araba üretimi Aralık’ta yıllık bazda %2,8 daraldı. 2020 yılı genelinde ise toplam otomotiv üretimi yıllık bazda %11,2 azaldı. Otomotiv dalı, 2020’de ihracatta kaydedilen %16,9’luk düşüşe rağmen 25,5 milyar USD ile en fazla ihracat yapan dal oldu.

Dünya genelinde araba ve hafif ticari araç satışları 2020 yılında 2019’a nazaran %14 oranında daralarak 77,7 milyon adede geriledi. Türkiye’nin ana ihraç pazarı olan Avrupa ülkelerinde satışlar daha zayıf bir görünüm sergileyerek %24,3 ile sert bir daralma kaydetti. 2019’da Avrupa araba satışlarında 9. sırada yer alan Türkiye, 2020’de araba satışlarını artıran tek ülke olarak 6. sıraya yükseldi.

Türkiye’nin ana ihracat pazarı olan Avrupa’da karantina uygulamalarının uzatılması ve koronavirüsün yayılmaya devam etmesi ihracat üzerinde baskı yaratıyor. Öte yandan, aşılamanın yaygınlaşmasıyla bir arada ihracatta toparlanma eğiliminin yılın ikinci yarısında besbellilik kazanması bekleniyor. Yurt içinde ise, BDDK tarafından geçtiğimiz Aralık ayı ortasında getirilen yeni düzenleme ile taşıt kredilerinde vade sonlarının azaltılması otomotiv pazarı üzerinde bir ölçü baskı yaratıyor. Faiz oranları ile kurların mevcut yüksek seviyeleri ve ertelenmiş talebin büyük ölçüde devreye girmiş olmasının da tesiriyle 2021’de yurt içi satış hacminin geçen yılki düzeylere yakın seviyelerde gerçekleşebileceği öngörülüyor. Bununla birlikte, mevcut belirsizliklerin tesiriyle kesimde 2021’e ait kestirimlerin geniş bir aralıkta yer aldığı gözleniyor.

Kaynak: iktisat.isbank.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu