İş Fikirleri

Para Lazım – Sektörel Şimdiki Gelişmeler: Demir Çelik

Parapik sunar ;

Dünya Çelik Birliği’nin (Worldsteel) bilgilerine nazaran, Ağustos 2020’den itibaren artış gösteren dünya ham çelik üretimi Aralık ayında da %5,8 oranında yükseldi. 2020 yılı genelinde ise, dünya ham çelik üretiminde %0,9 oranında düşüş yaşandı. Çelik üretiminde başkan ülke olan Çin’in üretimi ise geçen sene %5,2 arttı. Böylelikle, Çin’in dünya çelik üretimindeki hissesi %56,5’e ulaştı.

Haziran ayından itibaren olumlu bir görünüm sergileyen Türkiye’nin ham çelik üretimi Aralık ayında yıllık bazda %17,7 artış gösterdi. Böylelikle, 2020 yılında Türkiye’nin ham çelik üretimi yıllık bazda %6 büyüme kaydederek 35,8 milyon ton oldu. Yurt içinde en son çelik mamul tüketimindeki artış ise Ocak-Kasım 2020 periyodunda %16 düzeyinde gerçekleşti.

Çelik eserleri ihracatı Kasım 2020’de ölçü bazında bir evvelki yıla nazaran %25 artış gösterdi. Bu gelişmede, evvelki periyotlarda ertelenen siparişlerin devreye girmesi tesirli oldu. 2020 yılının birinci 11 aylık devrinde ise ihracat ölçü bazında %7,8 azaldı. Dalın en kıymetli ihraç pazarı olan AB, Türkiye’den ithal edilen sıcak haddelenmiş demir, alaşımlı ve alaşımsız çelik eserlerine 7 Ocak 2021 prestijiyle süreksiz anti-damping vergisi uygulanmasına karar verdi. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı da, AB ve Güney Kore’den yapılan kimi çelik eserlerinin ithalatına kelam konusuithalatın yurt içi pazara ziyan verdiği gerekçesiyle anti-damping vergi soruşturması başlattı. Öteki taraftan, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, haddecilerin ve kaynaklı boru üreticilerinin sıcak sac ithalatına uygulanan vergi oranı%8’den %6’ya; beyaz eşya üreticilerinin soğuk sac ithalatına uygulanan vergi oranı da %9’dan %7’ye indirildi.

Bölümde yurt içi gerçek ciro Kasım 2020’de yıllık bazda %16,3 ile artışını sürdürdü. Yurt dışı gerçek ciro ise, %5,6 ile Ağustos 2019’dan bu yana birinci sefer artış kaydederek yurt dışı satışlarda düzgünleşme kaydedildiğine işaret etti. Ocak-Kasım 2020 devrinde, yurt içi gerçek ciro yıllık ortalama bazda %7,8 artarken, yurt dışı gerçek ciroda %11,1 düşüş yaşandı.

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında bilhassa yurt içi talebin canlanması ve üretimin artması sayesinde salgının başındaki kayıplarını sonlandırmayı başaran demir-çelik bölümünün, 2021 yıl genelinde bir evvelki yıla kıyasla daha olumlu bir performans sergilemesi bekleniyor. Çelik İhracatçıları Birliği Lideri Aslan, dalda 2021’de ölçü bazında %10 artışla yaklaşık 23 milyon ton, bedel bazında da %15 artışla yaklaşık 15 milyar USD ihracat hedeflendiğini kaydetti.

Kaynak: iktisat.isbank.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu