İş Fikirleri

Para Lazım – Sektörel Aktüel Gelişmeler: Perakende

Parapik sunar ;

Perakende ticaret bölümünde satış hacmi Kasım 2020’de %11,9 arttı. Bu devirde hem besin hem de besin dışı kümede olumlu bir seyir izlendi. Öte yandan, TCMB tarafından yayımlanan kartlı harcamalar bilgileri, tüketim harcamalarının Aralık 2020’de yavaşladığına ve Ocak 2021’in birinci haftasında da aşağı istikametli bir seyir izlediğine işaret etti. Aralık ayında 7,4 puan gerileyen ve Ocak’ta da düşüşünü sürdüren perakende ticaret dalı inanç endeksi de bu tabloyu teyit etti.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği datalarına nazaran, online kanallardan yapılan harcamaların toplam meblağı 2020 yılında bir evvelki yıla nazaran %85 yükseldi. Bu periyotta en süratli artış süpermarket kategorisinde gerçekleşti. Salgına bağlı olarak değişen tüketim alışkanlıkları çerçevesinde online süpermarket harcamaları 2020’de 5 kat arttı. Ayrıyeten, 2020 yılı boyunca fiziki mağazacılıkta yaşanan meseleler sebebiyle e-ticarete yönelen KOBİ sayısında da bariz bir yükseliş gözlendi. E-ticaret alanındaki büyümenin 2021’de de devam etmesi bekleniyor. İç pazardaki büyümenin yanı sıra 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yurt dışına satış yapan mikro ihracatçılara %50 vergi muafiyeti sağlayan uygulamanın da dayanağıyla 2021’de e-ihracatın da ivme kazanacağı öngörülüyor.

Fiziki mağazacılıkta ise olumsuz görünümün devam ettiği gözleniyor. Gereğince gelir elde edemeyen markaların gelen mağaza kapama taleplerinin akabinde AVM yatırımcılarının bir kısmının, kelam konusu markaların bayisi olarak hizmet vermeyi teklif ettiği belirtiliyor. Bu sayede AVM’lerdeki boşluk oranının artmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Ayrıyeten, e-ticaretteki büyüme ile birlikte önümüzdeki periyotta AVM’lerin de teslimat noktası olarak hizmet verebileceği tabir ediliyor. Bu sayede ziyaretçi sayılarını artırma fırsatının yakalanabileceği düşünülüyor.

Kaynak: iktisat.isbank.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu