İş Fikirleri

Para Lazım – Sektörel Aktüel Gelişmeler: Dokuma, Hazır Giysi

Parapik sunar ;

Dokumacılık dalında üretim Kasım 2020’de %11,3 artış kaydederek arka arda 6. ayda da yükselişini sürdürdü. Hazır giysi üretimi ise bu periyotta yatay seyretti. Avrupa ülkelerinde Kasım ayından itibaren salgın nedeniyle kısıtlayıcı önlemlerin sıkılaştırılmasıyla bir arada yaşanan sipariş iptalleri ve ertelemeleri, hazır giysi kesiminin üretimini ve ihracatını baskı altında tutan bir gelişme olarak öne çıktı.

İstanbul Dokumacılık ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) datalarına nazaran, meblağ bazında hazır giysi ihracatı Kasım’da yıllık bazda bir ölçü gerilemesinin akabinde Aralık’ta %25,3 ile süratli yükseliş sergiledi. 2020 yılı genelinde ise hazır giysi ihracatı %3,1 gerileyerek yaklaşık 17 milyar USD seviyesinde gerçekleşti. AB ülkeleri %71’lik hissesi ile bölümün ana ihraç pazarı olmaya devam etti. Bu devirde, en fazla ihracat yapılan birinci 10 ülke ortasında yalnızca Almanya, Hollanda ve ABD’ye yönelik ihracatta artış kaydedildi. Bölümün üç temel eser kümesi incelendiğinde, örme konfeksiyon eserlerinde %8,6, dokuma konfeksiyon eserlerinde %2,6 ihracat kaybı gözlenirken, tek kullanımlık tıbbi maskeleri de içeren hazır eşya ihracatı %19,1’lik artışla öne çıktı.

İTKİB datalarına nazaran, dokumacılık ihracatındaki artış Kasım’daki ivme kaybının akabinde Aralık ayında %33 ile yine sürat kazandı. 2020 yılı genelinde ise bölümün ihracatı %2,5 oranında geriledi. AB ülkeleri bu periyotta %46’lık hissesiyle dokumacılık dalının ihracatında birinci sırada yer almayı sürdürdü.

Dokuma ve hazır giysi bölümlerinin ciroları artış eğilimini korumakla birlikte, salgının ana ihraç pazarlarımızda tesirini artırması ve salgına karşı kısıtlamaların sürdürülmesi üzere gelişmelerle Kasım ayında baskı altında kaldı. Öte yandan, pek çok Avrupa ülkesinde aşılama sürecinin başlamış olmasının optimist beklentileri desteklemesiyle dalların ihracatının önümüzdeki devirde daha olumlu bir performans sergileyebileceği düşünülüyor.

Kaynak: iktisat.isbank.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu