Ekonomi

Para Lazım – SAMEKS Bileşik Endeksi geriledi

Parapik sunar ;

Mayıs’ta SAMEKS Bileşik Endeksi, bir evvelki aya nazaran 1,4 puan azalarak 51,7 kıymetine geriledi.

Mayıs ayında mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir evvelki aya nazaran 1,4 puan azalarak 51,7 kıymetine geriledi.

MÜSİAD Ekonomik Siyasal ve Toplumsal Araştırmalar Ünitesi tarafından yapılan çalışmaya nazaran kelam konusu gerilemede hizmet kesimi endeksindeki artışın evvelki aya nazaran 1,4 puan ivme kaybederek 51,5 düzeyine gerilemesi tesirli olurken, sanayi kesimi endeksi de evvelki aya nazaran 2,3 puan azalarak 49,9 düzeyine geriledi.

Açıklamada şöyle denildi:

“İş hacmindeki dingin seyrin sürdüğü hizmet kesiminde girdi alımları güçlü seyrini bu periyotta de sürdürmüştür. Sanayi dalında ise yeni siparişlerde süregelen ivme kaybının üretimi olumsuz etkilediği görülmektedir.

Bu gelişmeler sonucunda 1,4 puan azalarak 51,7 düzeyine gerileyen mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi evvelki aya nazaran ivme kaybetmesine rağmen 50 referans pahasının üzerindeki seyrini sürdürerek gerçek kesimdeki canlı görünümün devam ettiğine işaret etmiştir.

Sanayi Dalı SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış Sanayi Kesimi SAMEKS Endeksi, 2021 yılı Mayıs ayında, bir evvelki aya nazaran 2,3 puan azalarak
49,9 düzeyine gerilemiştir.

Yeni siparişlerin evvelki aya nazaran 0,7 puan düşerek 49,1 düzeyine gerilemesi bu periyotta sanayi bölümünde gözlenen gerilemede tesirli olmuştur.

Buna bağlı olarak dal genelinde üretim de süratli bir düşüş kaydetmiş ve evvelki aya nazaran 6,8 puan birden azalarak 40,0 düzeyine gerilemiştir.

Mayıs ayında satın alımlarda 8,9 puan azalış kaydedilmiş, bununla birlikte kelam konusu alt endeks 53,1 puanla referans bedelinin üzerindeki seyrini koruyarak artışını sürdürmüştür.

Evvelki aya nazaran 0,8 puan azalan kesin mal stok alt endeksi ise 46,2 düzeyinde gerçekleşirken, tedarikçilerin teslimat müddeti alt endeksi ise 4,9 puan artışla 58,9 düzeyine yükselmiştir.

Bu periyotta sanayi bölümü genelinde Ocak ayında başlayan emek talebi artışı devam etmiş ve istihdam alt endeksi 1,7 puan artışla 61,4 düzeyine yükselmiştir.

Kelam konusu gelişmelerle birlikte Sanayi Kesimi SAMEKS Endeksi evvelki aya nazaran 2,3 puan azalarak 49,9 düzeyine gerilemiş ve böylelikle dalda 5 aydır süregelen artışlar Mayıs devriyle sona ermiştir.

Hizmet Dalı SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış SAMEKS Hizmet Bölümü Endeksi, 2021 yılı Mayıs ayında bir evvelki aya nazaran 1,4 puan azalarak
51,5 düzeyine gerilemiştir.

Hizmet bölümüne ait iş hacmi evvelki aya nazaran 0,9 puan gerileme kaydederek 44,3 düzeyinde gerçekleşmiştir.

0,2 puanlık azalışla evvelki aya nazaran cüzi bir ivme kaybına işaret eden girdi alımları ise 64,0 puan düzeyinde gerçekleşerek olumlu görünümünü bu devirde de sürdürmüştür.

Bu periyotta sonuncu mal stoku alt endeksi evvelki aya nazaran 5,1 puan birden azalarak 46,7 düzeyine gerilerken, tedarikçilerin teslimat mühleti alt endeksi ise 1,9 puan ivme kaybetmesine rağmen 54,5 düzeyinde gerçekleşerek artışını sürdürmüştür.

Evvelki aya nazaran 1,6 puan sürat kaybetmiş olmasına rağmen 51,5 düzeyinde gerçekleşen istihdam alt endeksi ise hizmet dalına genelinde emek talebinin olumlu seyrinin sürdüğünü göstermiştir.

Böylelikle evvelki aya nazaran 1,4 puan azalmasına rağmen 51,5 düzeyinde gerçekleşen Hizmet Dalı SAMEKS Endeksi, üst üste 7’nci ayında referans kıymeti üzerindeki seyrinin sürdürmüştür.

Nisan ayında gerçekleşen artışla birlikte yılın ikinci çeyreğine olumlu bir başlangıç yapan SAMEKS, Mayıs ayı itibariyle gerçek kesimde ivme kaybı yaşandığına işaret etmektedir. Kelam konusu periyottaki 17 gün süren “tam kapanma” ve Ramazan Bayramı tatili sürecinin, ekonomik aktivite üzerindeki kısıtlayıcı tesiri hissedilmektedir. Geçtiğimiz yılın Aralık ayından itibaren kesintisiz biçimde genişleme kaydeden sanayi dalının bu periyotta üretim kaybına işaret etmesinin yanı sıra hizmet bölümüne yönelik iş hacminde gözlenen dingin görünüm, SAMEKS Bileşik Endeksinin sürat kaybetmesinde belirleyici bir rol oynamıştır.

Kaynak: finansgundem.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu