Ekonomi

Para Lazım – ‘Sahibinden satılık özel okul’ sayısı arttı

Parapik sunar ;

Koronavirüsün en çok etkilediği alanlardan biri de özel okullar oldu. Yüz yüze eğitime tekrardan geçilmiş olmasına karşın son bir yılda binlerce özel okul kapandı. Kapanan okulların birtakımı öğrencileriyle birlikte devredilmek istenirken kimilerinin  binaları ise farklı dallara satılıyor. Bu noktada pandemi nedeniyle büyüyen sıhhat bölümü en büyük alıcı olarak öne çıkıyor.

Kapanan özel okullar hakkında bilgi veren Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Lideri Hakan Akdoğan “MEB bilgilerine nazaran Covid-19 salgınının tesirli olduğu 2020 ve 2021’de 938 özel okul kapandı. 882 özel okul ise devredildi. Kapanan özel okullardan 14 bin 652 öğrenci, devredilen özel okullardan ise 35 bin 302 öğrenci devlet okullarına geçti” dedi.

Öğrencileriyle birlikte devrediliyor

Pandemi nedeniyle özel okul taleplerinin azalmasının bölümü olumsuz tarafta etkilediğini aktaran Akdoğan “Özel okul binalarının gerek satılık gerekse de kiralık arzlarında büyük artışlar yaşanıyor. Birtakımı yalnızca binayı satmayı isterken birtakımı ise öğrencileriyle birlikte devretmek istiyor. Bunlar ortasında vaktinde çok yüksek maliyetlere yapılan, milyonlarca lira harcanan okullar da yer alıyor. Satılan okullar ortasında 100 milyon TL’lik, büyük kampüslü eğitim kurumları da var, 500 bin TL’lik küçük anaokulları da” diye konuştu.

Hastane yaptırılıyor

Okul binalarının farklı gayelerle kullanılmak istendiğini lisana getiren Akdoğan, en büyük ilginin ise sıhhat bölümünden olduğunu söyledi. Akdoğan, “Bu binalar için sıhhat dalının öncelikli talebi kelam konusu. Pandemi devrinde sıhhat kesimi daha da büyümeye başladığı için yeni hastaneler açmak isteyen büyük markalar almak isteyebiliyor. Lakin her kesimin kendi içindeki mevzuatlarında özel konular yer alıyor. Tavan yüksekliğinden, kapı genişliğine, asansör özelliklerinden, yangın sistemlerine kadar her bina her işe uygun olarak da dönüştürülemiyor” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu