İnceleme

Para Lazım – Reuters: Dolar/TL 8.6 yakınlarında, global piyasalarda zayıf dolar fiyatlamasi takip ediliyor

Parapik sunar ;

NOT:  TSİ 10:30’da dolar/TL 8.59-60 bandında

ANKARA, 9 Haziran (Reuters) – Dolar/TL, Haziran ayı başında 8.88 ile tarihi doruğunu test etmesi akabinde doların en önemli para üniteleri karşısında kıymet yitirmesinin de takviyesiyle 8.6 etrafında istikrar buldu.

Dünya genelindeki pay senedi piyasaları rekor yüksek düzeylerde seyrederken, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetinde sıkılaşmaya gitmekten uzak olduğunu düşünmesiyle ABD Hazine tahvil getirileri bir ayın en düşük düzeylerine yakın seyretti.

ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvil getirileri %1.513’e düşerek son bir ayın en düşük düzeyini gördü. ABD Hazine tahvil getirileri en son %1.533 düzeyinden süreç görürken Mart ayında gördüğü 14 ayın doruğu olan %1.776’nın yaklaşık 25 baz puan altında seyrini sürdürdü.

Pek çok analist Fed’in para siyasetini sıkılaştırmaya ele alması için istihdamın daha güçlü büyüdüğüne işaret edecek bilgilere muhtaçlık olduğunu düşünüyor.

Global piyasalarda dolar, yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verisi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) para siyaseti kararı öncesinde kaydettiği ufak kazanımları koruma etse de kırılgan seyrini sürdürdü. İşlemciler ise global ekonomik toparlanmanın durumu ve merkez bankalarının görüşlerinde değişiklik olup olmadığına bakmak için kelam konusu dataları bekliyorlar.

Yatırımcılar doların bedel kaybedeceği istikametinde ağır durum almış olsalar da para siyaseti canlandırma tedbirlerinin sonuna gelinip gelinmediğine dair gitgide daha fazla endişeleniyor ve faiz oranlarındaki yükselişin doların 15 aydır devam eden aşağı istikametli hareketini sona erdireceğinden kaygılanıyorlar.

Haziran başında 8.88, hafta başında 8.70’e yakın düzeylerde olan dolar/TL bu sabah saat 08:48’de 8.6050/8.6100 düzeyinde. Tıpkı saatte euro/TL 10.4731/10.4857 sepet bazında TL 9.5363/9.5478 düzeyindeydi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri ise bu sabah birebir saatte 392/396 düzeyinde.

Türkiye’de siyaset faizinin %19 ile misal ülkelere nazaran yüksek düzeylerde bulunması TL’yi destekleyen en kıymetli öge pozisyonunda. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen haftaki düşük faiz davetiyle 8.88’e sıçrayan dolar/TL, TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun para siyasetinde erken gevşeme beklentilerinin büsbütün ortadan kalkması gerektiği açıklamasıyla bu düzeyden bir ölçü gerilemiş olsa da zayıf seyrini sürdürüyor.

TCMB’nin yaptığı temin edici açıklamalara karşın yatırımcılar siyasetin düşük faiz istekliliğini de göz önüne alarak kısa vadede faizlerde indirim olacağı telaşını taşıyorlar. Bu da TL’de paha kaybı olarak vakit zaman fiyatlamalara yansımaya devam ediyor.

Piyasalarda bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TBMM’de yapacağı konuşma ve Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden’ın 14 Haziran’daki yapacağı görüşme öncesi ABD-Türkiye münasebetleri takip ediliyor.

Ankara ve Washington, ABD’nin yaptırım başlatmasına neden olan Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füzeleri ve iki ülkenin Suriye konusunda izlediği birbiriyle çelişen siyasetler ABD’nin sorun teşkil ettiğini düşündüğü Türkiye’nin insan hakları alanındaki performansı nedeniyle bozulan bağları düzeltmekte zorlanıyorlar.

İki NATO müttefiği birebir vakitte Dağlık Karabağ çatışmaları ve Ankara’nın doğu Akdeniz’de petrol ve gaz arama çalışmalarına dair farklı görüşlere sahipler lakin Türkiye’nin ABD’nin ülkeden çekilmesinin akabinde Afganistan’da oynayacağı potansiyel rol iki ülke ortasında bir işbirliği ortamı sağlayabilir.

Koronavirüste aşılama süreci de yakından takip ediliyor. Aşılama suratına bakıldığında birinci aşısını olanların sayısı son yedi günde, günde ortalama 212,000’e yükselerek, evvelki periyoda ilişkin 120,000’li düzeylere nazaran besbelli artış kaydetti. Yakalanan ivmenin korunup korunmadığı yakından izlenecek.

Birinci doz aşısını olanların sayısı saat 07:07 prestijiyle düne nazaran yaklaşık 256,000 artışla 18.2 milyon oldu. Böylelikle 83.6 milyon olan nüfusun 0.3 puan artışla %21.7’i birinci doz aşısını almış oldu. Tam tesir gösteren çift doz aşıyı olanların sayısı yaklaşık 83,000 artışla 13.3 milyona çıktı.

Enflasyon kasırgası faize çelme takacak

FT enflasyon serisi: Gelişmekte olan ekonomiler ABD enflasyonu tehdidi altında

Strateji Raporu: Pay senedi piyasasında seçici olma vakti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu