Bilgi

Para Lazım – Piyasa Bülteni: Yarın ABD TÜFE, Pazartesi Erdoğan-Biden Zirvesi!

Parapik sunar ;

Mali piyasalarda son günlerde hâkim olan yaz rehaveti dün de korunmaya devam etti. Piyasalar, tahminen de, Nisan ayında 13 ayın tepesine çıkan ABD manşet enflasyonu akabinde yarın açıklanacak Mayıs gerçekleşmesini büyük bir heyecan ile bekliyor.

Peşinen söylemek gerekiyor ki, enflasyon, tedarik zincirinde yaşanan aksamalar, arz tarafında sıkıntılar ve elbette ziraî ve baz metallerde sert bedel yararı ile her yerde yükseliyor. Mesela soya fasulyesinin fiyatı sene başına nazaran %79 arttı (gıda enflasyonu). Demir cevherinin fiyatının artması konut bölümünü etkililiyor. Petrol $72 aşarak son 2 yılın yeni doruğunda. Bu sabah Çin’de üretici enflasyonu %9 ile son bir yılın zirvesinde!

Dışarıda, yarın ABD TÜFE enflasyonu derken, içeride ise Pazartesi günü Erdoğan-Biden görüşmesi Türk Mali piyasalarının bir numaralı gündem hususu olmaya devam ediyor. Öbür Biden’ın koltuğa oturması akabinde iki başkanın yüz yüze birinci görüşmesine çantalarında neler ile gideceği merak ediliyor.

S-400 savunma sistemleri nedeniyle CAATSA yaptırımlarına maruz kalan Türkiye ile ABD ortasından alakaların uzun bir müddettir istek edilen seviyede gitmediği aşikar. Bu nedenle, bölgesel mevzular kadar, ‘önemli görüş ayrılıklarının’ da ele alınacağı bildirilen tepenin nelere hamile olacağını daima birlikte göreceğiz. Yüz yüze görüşmelerde basına gülen yüzlü fotoğrafların ve samimi tokalaşmanın verileceği aşikar fakat kapalı kapılar akabinde neler çıkacağını vakitle anlayacağız.

Görüşmenin NATO Tepesi kapsamında olacağı, bu nedele Tepe akabinde ABD-AB ortasında görüşmeler kadar Biden-Putin görüşmesini de bir bütün olarak düşünmekte yarar görüyoruz. Ayrıntıları ele almaya çalışacağız.

Kripto paraların ve da özelinde blokzincirin güçlü bir savunucusu olsam da, 19 Mayıs günü kripto para piyasasında başlayan çöküşün şimdi tamamlanmadığını bu satırlarla okurlarımıza aktarmaya çalışıyoruz. En büyük piyasa hissesine sahip amiral gemi olan Bitcoin’de düşüş eğilimli seyrin ivme kazanarak devam edeceğinin beklediğimizi her gün tekrar ediyoruz.

Doların piyasa faizi olan Amerikan 10 yıllık tahvil faizi, dün %1,50 düzeyinin sonuna kadar gerileyerek neredeyse son 1 aylık periyodun en düşük seviyesini test etti. Takdir edersiniz ki, ultra gevşek para siyaseti ortamında artan getiri arayışı, ABD’de enflasyon artışının süreksiz olduğu fikrinin uygunca oturması, bir öbür tarafta ise ABD teşvik paketi üzerinde mutabakat sağlanamaması, yatırımcıların uzun vadeli tahvillere yönelmesine neden oluyor. Pekala lakin ya bu istek inançlı limana sığınma isteği ise? Sanki yatırımcılar kripto para piyasasında mümkün ve yeni bir sert düşüşe karşı hazırlık mı yapıyorlar? Bu soruların yanıtını da yakında alacağız!

ABD tahvil faizlerindeki gerilemenin de yardımı ile dünyada artan risk iştahı, petrol ihracatçısı olan ülkeleri daha da bir ön plana taşıyor. Petrolün 72 doları aşarak 2 yılın yeni doruğuna yükselmesi ile Rus Rublesi zayıf dolar karşısında kıymet kazanarak son 11 ayın en güzel düzeyine geldi. Gelişmekte olan ülke para ünitelerinin genelinde risk iştahı görülürken, Türk Lirası, kendi içsel ve dışsal riskleri ve kırılganlıkları nedeniyle bu eğilimden yeteri kadar faydalanamayarak 8,60 düzeylerinde salınmaya devam ediyor. USDTRY kurunda kısa soluklu optimistlikle görebilecek olsak da, risklerin üst taraflı olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.

Altının ons fiyatı dün tekrar 1,900 dolar düzeyini bir defa daha test etti. Teknik olarak daha evvel de incelediğimiz üzere, 2011 yılındaki grafiğe büyük bir benzerlik arz eden altında (zirve sonrası önemli bir çöküş), görülmesi durumunda 1,920-1,960 dolar düzeylerinden uzun durumlarımızı çıkacağız.

Bu yıl için flaş yatırım aracı olarak gördüğümüz ve büyük bir heyecan ve beklenti ile satın aldığımız gümüş durumlarımızdan dün çıkma kararı aldık.  Gümüş, istediğimiz performansı yılın birinci yarısı neredeyse tamamlanırken sergileyemedi. Arzuladığımız getiriyi tam olarak bulamasak da, vakit maliyetini de hesaba katınca, farklı bir yatırım alanına yönelmeye karar verdik. Bunun da ayrıntılarını bültenimizde yakında ele alacağız.

Yatırımcılar, FED’in ekonomik teşviği azaltmaktan biraz uzak olduğuna yönelik emin inanışlara ve beraberinde ABD tahvil getirilerinin bir ayın en düşük düzeyleriyle flört etmesine paralel pay senedi piyasasından uzunluk göstermeye devam ediyorlar.

ABD borsaları geceyi ölçülü bir halde tamamlaması akabinde yeni gün başlangıcında da vadeli süreçlerde ılımı bir yükseliş eğilimi hakim. Günü tamamlamaya çalışan Asya borsalarında ise Çin borsası hariç kırmızı rengin hakim olduğunu görüyoruz. Çin’den üretici enflasyonu, artan global emtia fiyatları ve düşük bir karşılaştırma tabanı nedeniyle Mayıs ayında 12 yıldan fazla bir müddettir yıllık bazda en yüksek süratte yükseliş kaydetti. Yıllık ÜFE enflasyonu %9, TÜFE ise %1,3 (enflasyonun ayak sesleri).

Mali piyasalarda son günlerde yaşanan sessizliğin yarın ABD’de TÜFE enflasyonu ile taraf bulmasını bekliyoruz. Bugünün makro ekonomik gündemi zayıf görünüyor.

Kaynak: iktisatbank.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu