Bilgi

Para Lazım – Piyasa Bülteni: Türk Lirası!

Parapik sunar ;

Dün gece saatlerinde Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TRT’de “TCMB Lideri ile görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart” demesi üzerine USDTRY kuru 8,88 düzeyine varan bir yükseliş kaydetti.

Takdir edersiniz ki, içinde bulunduğumuz nazik ortamda, enflasyonun da dünyada genelinde alevlendiği bir vakitte (ABD’de TÜFE son 13 yılın zirvesinde) faiz indiriminden kelam etmek, TL açısından tahminen de en berbat opsiyon olarak düşünülebilir.

Artık bu noktadan sonra, TCMB’nin 17 Haziran tarihinde düzenlenecek olağan PPK topalantısında ne kadar faiz indirimi geleceği, TL’nin de ne kadar hırpalanacağı ile tıpkı orantıda olacaktır.

Gece likiditenin izafî düşük seyrettiği bir vakit diliminde grafiklere işaretlenen 8,88 düzeyi akabinde sabah saatlerinde birinci süreçler 8,67 düzeylerinden başlıyor. TL cinsi finansal varlıklarda kırılganlığın epey fazla olduğu bir vakit diliminde olduğumuzu unutmamak gerekiyor. Haftalardır USDTRY kurunda risklerin üst istikametli olduğunun altını çizmeye çalışıyoruz (bakınız grafik).

Dün açıklanan İTO bilgilerine nazaran, Mayıs ayında, İstanbul’da perakende fiyatlar aylık bazda %1,67 yıllık olarak ise %15,8 artış kaydetti. TÜİK yarın resmi enflasyon bilgilerini açıklayacak.

Dünden kalan PMI bilgilerine de bakarak yurtdışına geçelim. Büyümenin öncü göstergesi olarak kabul edilen ve ISO-Markit işbirliği ile yayımlanan imalat sanayi PMI endeksi, Mayıs ayında 49,3 oldu. Datayı, 50,0 düzeyinin üzeri büyüme, altı daralma olarak kabul etmek gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında, 11 aydır devam eden büyüme süreci Mayıs ayında sekteye uğramış. Ağbal sonrasında bozulan finansal istikrar ortamı ve TL’de yaşanan keskin kıymet kaybının bu gerilemede tesirli olduğunu düşünüyoruz.

Dün dünya genelinde açıklanan PMI dataları ise olumlu bir tabloya işaret ederken, bunun piyasa yansımasını pek de göremedik. Neden diye düşündüğümüzde, aklımıza petrol fiyatlarında yaşanan son dönemdeki amansız yükseliş geliyor. Dün, Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı, 72 dolar düzeyine dayanarak pandemi öncesi tepeyi neredeyse test etti. Bu kadar sert bir yükseliş, global risk iştahını bir ölçü bozdu.

ABD borsaları geceyi yatay hafif düşüşle tamamlarken, yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında, Japonya borsası hariç, düşüş eğilimli bir seyrin ağır bastığını görüyoruz. Mali piyasaların gündemi bugün sakin.

Dikkatimiz, bugünlerde, Bitcoin, Altın ve elbette Türk Lirası üzerinde olacaktır. Aşağıdaki grafiklerden de görüleceği üzere, tümünde de bariz bir düşüş sancısının var olduğunu görüyoruz. Gümüş cephesinde ise, gecelik kapanışın 27,70 dolar düzeyinin altında olması, keyfimizi kaçıracaktır.

Kaynak: iktisatbank.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu