Bilgi

Para Lazım – Piyasa Bülteni: Kemerleri bağlayalım; inişe geçiyoruz

Parapik sunar ;

Global mali piyasalar yeni haftaya sessiz ve sakin bir seyirle karşıladı. Takdir edersiniz ki, gündemi etkileyecek boyutta bir haber ve beklenti de olmayınca, fiyat uzunlukları uygunca kısaldı.

Dün sabah, güne, G7 toplantısının akabinde, ABD Hazine Bakanı Yellen’in faiz oranları ile ilgili Bloomberg röportajının yankılar ile başlasak da, bültenimizde de belirttiğimiz üzere, bizler üzere piyasalar da bu açıklamayı satın almak istemedi.

Hatırlamak gerekirse, Yellen, 4 trilyon usd büyüklüğünde paketin iktisat için yeterli olacağını, biraz faizi artırırsa da sorun olmayacağını söylemişti. Yellen’in açıklamasının faiz kısmını cımbızla alan bireyler, haberi şaşalı bir şekilde manşete taşıma hastalığından maalesef kurutulmadı.

İçeride, global piyasalardaki yaz rehavetine paralel USDTRY kuru da bir ölçü gerileyerek 8,60 düzeyinin çabucak üzerine yerleşti. Borsa cephesinde, BİST100 endeksi bankalarda ağırlaşan alımların tesiri ile günü %1 üstte tamamladı.

Altın ve gümüş, geçen hafta ortası kaydettikleri düşüşün bir kısmını telafi etseler de, hala daha dilek ettiğimiz yükseliş için aradıkları rüzgarı gerilerine alamadılar. Altında bu düzeyin 1,920 dolar üzerinde olması gerektiğini düşünürken, gümüşün ise 27,70 düzeyinin üzerinde haftayı kapatması gerekiyor.

Dün bu dinginlikle günü tamamlamaya hazırlanırken, haftaya Nato Tepesinde bir ortaya gelecek Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mevkidaşı Biden öncesinde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin kapatılması istemiyle tekrar dava açtı. İddianame, Anayasa Mahkemesine gönderildi. ABD tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Dorukta Afganistan, Suriye ve başka bölgesel hususlar ile iki ülke ortasındaki “önemli farklılıklar” ele alınacak.

Nisan ayında %4,20 ile 13 ayın doruğuna yükselen ABD TÜFE enflasyonu, Perşembe günü bizlere Mayıs ayın sonuçlarını gösterecek. Reuters anketine nazaran, ABD’de TÜFE enflasyonun %4,7 ile 2008 yılına geri dönmesi bekleniyor. Bilginin beklentinin de üzerinde gelmesi, bir ölçü da olsa FED’in elini zorlayacak olsa da, emek piyasasından işler tam manasıyla yoluna girmeden, FED’in enflasyon “geçicidir” retoriğinden geri adım atmayacağını düşünüyoruz.

Ardından, 14 Haziran tarihinde, Nato tepesinde bir ortaya gelecek iki başkan kadar, içeride açıklanacak kritik cari süreçler istikrarını de takip edeceğiz. İktisadın kuvvetli bir patikadan geçtiği devirlerde, ekseriyetle, turizm en büyük takviye veren oyuncu idi. Lakin, pandemi nedeniyle, turizm döneminin bu yıl verimli geçmeyeceği beklentisi, cari süreçler istikrarında açığın büyümesine neden oluyor. USDTRY kurunda riskin üst taraflı olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.

Kripto para cephesinde ise, geçen haftadan bu yana işaret ettiğimiz üzere, teknik bir bakış açısı ile sert düşüş tarafındaki tehlike gerçekleşmeye başlıyor. Regülasyon ve vergi haberleri ile tetiklenen düşüşün ivme kazanmasını bekliyoruz (bakınız grafik).

Dünyada salgının ivme kaybetmeye başladığına yönelik haberler epey sevindirici. Bu bağlamda, TC Sıhhat Bakanlığı’nın dünkü datalarına nazaran, yeni hadise sayısı 6bin düzeyinin altına inerken, vaka/test oranı da %2,59 oldu. Aşı sayısı ise 31,1 milyon adet.

ABD cephesinde, dün akşam risk iştahının göstergesi pozisyonunda Nasdaq borsası geceyi yükseliş, Dow ve S&P500 endeksleri ise düşüşle tamamladı. Yeni bün başlangıcında ise, ABD borsalarının vadeli süreçlerinde hudutlu da olsa yükselişin devam ettiğini görüyoruz. Asya kanadında ise, hakim renk kırmızı.

Sabah haberlerinde, Covid-19 virüsünün Çin laboratuvarlarından sızmış olabileceğine yönelik Wall Street Journal haberi de gözümüzden kaçmadı.

Mali piyasaların gündeminde bugün Almanya’da açıklanacak sanayi üretimi ve ZEW endeksi, Euro Bölgesi Q1 büyüme sayıları ve ABD dış ticaret istikrarı takip edilebilir.

Kaynak: iktisatbank.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu