Bilgi

Para Lazım – Piyasa Bülteni: Doların bu sene dostu olmayacak, seneye ise hesaplaşma vakti..

Parapik sunar ;

Global mali piyasalar temkinli optimist bir seyir izlemeyi devam ederken, Türkiye cephesinde yaşanan negatif ayrışma dün bir nebze de olsun sürat kesti.

USDTRY kuru, beklentimize paralel haftanın son iş günü istikametini üste çevirerek 8,61 düzeyiyle rekor kırarken, Türk Lirası, yarım EUR ve yarın USD’den oluşan sepet kura nazaran 9,5350 ile tüm vakitlerin en düşük pahasını test etti.

Lakin, dün İngiltere ve ABD piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olmasına paralel, yabancı yatırımcıların yokluğunda (döviz talebinin azalması nedeniyle) TL’nin azıcık da olsa toparlanmaya uğraşı içinde olduğunu gördük. Dün bu bağlamda, USDTRY kuru 8,50 düzeyinin çabucak altında istikrar bulurken, borsa günü %0,1 düşüşle tamamladı.

Bu eğilimin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Keza, artık Türk iktisadında yaşanan enflasyon-devalüasyon sarmalından çıkışa faiz artırımının da deva olacağı beklentisine sahip ekonomist sayısının her geçen gün (bu bültenin müellifi da dahil) arttığını görüyoruz.

Merkez Bankası rezervlerinin geminin yakalandığı fırtınayı göğüslemekten çok uzak olduğu gerçeğinin yanı sıra, dünyada var olan likidite ve faizsizlik sarhoşluğunda, %19 siyaset faizinin bile enflasyona karşı müdafaa tamponu oluşturmayacağı; hatta cari açık fonlaması için istenilen dövizin turizm döneminden da elde edilmeyeceğine nazaran, kurun ‘adil değer’ olarak gösterilen düzeylere yanlışsız yavaşça yükselmenin bekliyoruz.

Dün TÜİK, yılın birinci çeyreğine ait GSYIH (büyüme) sayılarını açıkladı. Türkiye iktisadı 2021’in birinci çeyreğinde piyasa beklentilerinin bir ölçü üzerinde bilgi ve bağlantı (%18,1) üzere pandemide ön plana çıkan bölümlerin takviyesi ile %7 (beklenti %6,5) büyüdü. İnşaat %2,8, hizmet bölümü ise %5,9 ile izafi olarak zayıf bir performans kaydetti. Üstte da değindiğim üzere, yüksek cari süreçler açığı ile yaratılan büyümenin finansal istikrarsızlığa neden olacağını da düşünmeye devam ediyoruz.

Hazır Çin’den kelam etmişken. Çin hükümeti, aile başına iki çocuk hududunu da kaldırdı. Artık çiftler üçüncü bir çocuğa sahip olabilecek. Bu değerli karar, dünyanın en kalabalık ülkesinde doğum oranında keskin bir düşüş olduğunu ortaya çıkaran son on yıllık nüfus sayımının sonuçlarının yayınlanmasından birkaç hafta sonra geldi.

Yeni ay ve gün başlangıcında, Çin ve Japonya piyasaları hafif düşüş ile günü tamamlamaya çalışırken, geriye kalan Aysa ve ABD piyasalarının vadeli süreçlerinde hafif çaplı da olsa yeşil rengin hakim olduğunu görüyoruz.

Mali piyasaların gündeminde bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI bilgileri takip edilebilir. Türkiye cephesinde ise İTO’nun açıklayacağı İstanbul enflasyon sayılarını takip edeceğiz. Cuma günü ABD’de istihdam raporu açıklanacak. Gözler ise artık 13-14 Haziran tarihinde düzenlenecek NATO Zirvesi’ne ve özelinde Erdoğan-Biden görüşmesine çevrilecek.

Manşette de belirttiğimiz üzere, dünyada dolar zayıflığını 2021 yılının genelinde devam etmesini bekliyoruz. Yaşanan tedarik zincirindeki aksamalar ve beraberinde arz şoku ve bu kadar ultra gevşek bir nakdî ortamda kıpırdayan talebin de yardımı ile enflasyon tehdidinin 2021 yılında büyüyerek devam etmesini bekliyoruz. Her ne kadar FED “geçici” dese de, önümüzdeki yıl daha sıkı bir siyaset duruşu, ‘yerlerde sürünen’ doları ayağa kaldırabilir!

Ne demeye mi çalışıyorum? Bu sabah zayıf ABD Dolarına paralel GBPUSD paritesi 1,4250 ile 3 yılın doruğunu gördü. Değerli madenlerde ise, yılın birinci haftalarında test 1,960 xau/usd ve 30 xag/usd düzeylere gözlerini dikmiş vaziyette. Brent petrolün varil fiyatı ise 70 dolar düzeyine yükseldi. Doların bu sene dostu olmayacak, seneye ise hesaplaşma dönemi… USDTRY için ise risklerin üst yanlışsız olmaya devam ettiğini rahatlıkla söylemek gerekiyor.

Kaynak: iktisatbank.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu