Ekonomi

Para Lazım – Piyasa Bülteni: Brent cinsi ham petrol 2 yılın zirvesinde!

Parapik sunar ;

Her ayın birinci Cuması olduğu üzere, ABD’de açıklanan istihdam raporu, kestirim edildiği kadar güçlü sonuçlanmadı. ABD iktisadının sıhhati ve gidişatı hakkında en sağlam bilgiyi verdiğine inanılan raporda, tarım dışı bordrolu çalışan sayısının 650bin kişi artması beklenirken gerçekleşme 559bin düzeyinde kaldı.

İşsizlik oranı beklentilerin bir tık altında %5,8 olarak sonuçlanırken (beklenti %5,9) bunun da istihdama iştirak düzeyindeki düşüşten kaynaklandığını gördük. Sonuç itibariyle, Perşembe günü piyasaları huzursuz eden öncü özel bölüm istihdamının rövanşı, piyasalar tarafından Cuma günü alınmış oldu. Bunun sonucu olarak da, dolar haftayı paha kaybederek tamamlarken, değerli madenler ile baz metaller yara sardı.

Altın ve gümüşün ons fiyatında yaşanan ‘yoyo’ üslubu hareketin yatırımcıların keyfini kaçırdığını görüyoruz. Perşembe günü açıklanan özel dal istihdam verisi akabinde boynu bükülen onslar, haftayı, TDİ verisi sonrası, teknik manada daha güzel bir noktada kapatsalar da, hala daha sağlam bir manzara vermekten uzak duruyorlar. Altın ve gümüş uzun durumlarımızı muhafazaya devam ediyoruz ancak bizim de içimiz rahat değil.

Yurtdışında, ABD verisi akabinde yüzler gülerken, içeride ise ‘kırılganlığın’ karar sürmeye devam ettiğini görüyoruz. Olumsuz haberler karşısında süratli kıymet kaybı yaşayan Türk Lirası, olumlu haberlere ise yeteri kadar reaksiyon veremiyor. Geride bıraktığımız hafta faiz tartışması ile rekor kıran ve 8,88 düzeyine kadar yürüyen USDTRY kuru, ABD verisine paralel haftayı 8,66 düzeylerinde tamamladı. USDTRY’de uzun konumlarımızı koruyoruz (bakınız grafik).

Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 135 milyar metreküp yeni bir doğal gaz keşfi yapıldığını duyurdu. Böylece, Karadeniz’deki toplam gaz keşfi 540 milyar metreküpe ulaştı. Sondaj faaliyetleri ile ilgili haberler olumlu. Güç bağımsızlığı üzere ulusal bir mevzu ve beraberinde enflasyon cari açıkla savaşa katkı sağlayacağı kesin olsa da, sürecin operasyonel çerçevesine yönelik belirsizlikler ve Türkiye iktisadının içinde bulunduğu sancılı süreç, haber tesirinin hudutlu kalmasına neden oldu.

G7 ülkeleri global minimum kurumlar vergisi konusunda mutabakata vardı: %15. Böylece, birtakım ülkelerin sermaye çekmek için vergi oranlarını düşürmesinin de önüne geçilmiş olacak.

Haftasonu, G7 toplantısından dönen ABD Hazine Bakanı Yellen, Bloomberg’e verdiği röportajda, Lider Biden’ın 4 trilyon dolarlık harcama planının  (ekonomi için yeterli olsa da) enflasyonist yan tesirleri olacağına, artan faiz oranlarının ise toplum ve FED için ‘artı’ olabileceğine vurgu yaptı. Elbette pek çok gazete manşeti faiz sözünü cımbızla seçip manşetine taşısa da, haberi derinlemesine okuduğunuzda, ima etmeye çalıştığı noktanın faiz artışı olmadığı açık bir biçimde anlaşılabiliyor.

ABD dolarının ticaret yaptığı partnerlerine nazaran kıymetini gösteren sepet kur DXY’nin 90,7 – 91 düzeylerinin üzerinde haftalık kapanış yapmadığı surece, doların nispi olarak zayıf seyrinin devam etme ihtimalinin daha ağır basacağını düşünmeye devam ediyoruz (bakınız grafik).

Brent cinsi ham petrol varil fiyatı bu sabah 72 dolar düzeyine yükselerek son 2 yılın tepesine tırmandı. Petrol fiyatlarında yükseliş, cari açık ve enflasyon sorunu yaşayan net güç ithalatçısı Türkiye açısından kuşkusuz olumsuz bir gelişme.

Gözler bu noktadan sonra, Perşembe günü ABD’de açıklanacak TÜFE enflasyonuna çevrilecektir. Hatırlanacağı üzere, Mayıs ayında manşet TÜFE enflasyonu, %4,2 ile 13 yılın doruğuna yükselmişti.

ABD’de açıklanan beklentilerden güçlü öncü istihdam ve beklentiyi karşılayamayan resmi istihdam raporu akabinde Cuma gününü optimist kapatan küresel mali piyasalar, yeni hafta başlangıcında günü kararsız bir seyirle karşılıyor. Asya piyasalarında, Kore ve Japonya borsası artıda, geriye kalan borsalarda ise hakim renk kırmızı görünüyor. ABD borsalarının da vadeli süreçleri günü düşüşle karşılıyor. ABD dolarının piyasa faizi olan 10 yıllık tahvil getirileri ise %1,57 düzeyine geri çekildi.

Bu hafta, gözler, Perşembe günü ABD’de açıklanacak enflasyon sayılarında olacak. İçeride ise, 14 Haziran tarihinde Nato tepesi kapsamında görüşecek Biden-Erdoğan tepesi beklenirken, tepe öncesi cari süreçler istikrarı sayıları da kıymetle takip edilecek. Bu hafta içeride ağır hazine ihalelerinin problemsiz atlatılmasını bekliyoruz.

Kaynak: iktisatbank.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu