Ekonomi

Para Lazım – Piyasa Bülteni: ABD enflasyonu ve FED’in sabır taşı

Parapik sunar ;

Doların piyasa faizi olan ABD 10 yıllık devlet tahvilinin getirisi, bu sabah %1,47 düzeyine kadar geriledi. Bu düzey son 5 haftanın en düşük düzeyi. Tahvil getirisinin düşmesi, piyasa oyuncularının tahvil aldıkları manasına geliyor. Kriz vaktinde hatırlanan dünyanın bir numaralı güvenli limanı olan bu varlık sınıfına, şu anda piyasaların sığınma isteğinin gerisinde ne sebep yatıyor, bilmiyoruz!

Bunun karşılığını yakında öğreneceğiz. Lakin, enflasyonun dünyada sürat kazandığı bir ortamda, mesela dün Çin’de ÜFE enflasyonu %9 ile son bir yılın doruğunu gördü. ABD’de Nisan’da TÜFE 13 ayın doruğuna yükseldi. Enflasyonun dünyada yükselişe geçtiği bir ortamda, FED’in bu tehlikeyi ‘geçici’ olarak görmesi ve 2021’de faiz artışı beklememesine karşın, piyasalar her ay tahvil alım yolu ile verilen likiditenin kısılacağını mı fiyatlıyor (tapering)?

ABD 10 yıllıklara neden alış geldiğinin karşılığını tam olarak bilemiyoruz. Lakin, paranın pahası şayet faiz ise ve 10 yıllık faiz de son 5 haftanın en düşük düzeyine geriledi ise, bu hareketin de doğal olarak doların bedel kaybetmesine neden olduğu aşikar. Dün doların ticaret yaptığı partnerlerine nazaran bedelini gösteren sepet kur DXY, kritik bir eşik olan 90,8 düzeyinin altında kalarak zayıflık sinyali vermeye devam etti.

Bu bağlamda, EUR/USD paritesi tekrar 1,22’li düzeylere yanlışsız toparlarken, değerli metaller ise dün günü yatay, hafif de olsa yükselişle tamamladı. Kıymetli metallerde gümüş durumumuzdan çıktığımızı dün paylaşmıştık. Altın konumumuzdan da çıkmak ismine, kritik bir düzey olan 1,920 dolara yanlışsız bir atak umudu ile şimdilik kenarda gelişmeleri takip ediyoruz.

Son günlerde bültenimizde devamlı bir biçimde, kripto paraların amiral gemisi Bitcoin’i yazarak, teknik manada tehlikeli ve sert bir düşüş sinyali veren bayrak formasyonunu anlatarak okurlarımızı dikkatli olmaya davet etmiştik. Lakin, bir evvelki gün, 31bin dolar düzeyine kadar gerileyen Bitcoin, El Salvador haberleri ile düşüşünü dün durdurdu.

Orta Amerika ülkesi El Salvodar’da Bitcoin yasal para ünitesi olarak kabul edildi. Teklif, ülkede kongre tarafından onaylandı. Böylelikle El Salvador, bir kripto parayı yasal para ünitesi olarak kabul eden birinci devlet oldu. 6,5 milyon nüfuslu ülkede ABD dolarının yanı sıra Bitcoin de yasal para ünitesi olarak kullanılabilecek.

Devlet Lideri Bukele, yaptığı açıklamada, Bitcoin’in yasal para ünitesi olarak kabul edilmesi durumunda ülkesinin ‘dünyanın en değerli para merkezlerinden biri haline’ dönüşeceğini söylemişti. Haliyle, 2017’de bireyler, 2020’de kurumlar, 2021’de ise vizyoner devletler tarafından sırtlanan Bitcoin, kaydettiği sert düşüş akabinde bu gelişmeye kayıtsız kalamayarak dün kayıplarının büyük bir kısmı telafi etti.

İçeride de hava, NATO tepesi öncesinde olabildiğince yaz rehaveti ile sakin görülüyor. USDTRY kuru 8,60 düzeyinin çabucak altında yatay bir görünüm arz ediyor. Teknik ve temel manada, risklerin üst istikametli olduğu görüşümüzü korumakla birlikte, 8,54 düzeyine varacak mümkün bir düzeltmenin de formasyon dahilinde olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Dün ABD tahvil faizlerinde yaşanan sert geri çekilmenin yanı sıra, global mali piyasalarda bugün açıklanacak Mayıs ayı ABD TÜFE enflasyonu öncesi sessizlik eğilimi hakimdi. Piyasalar, TÜFE’nin yanı sıra 14 Haziran tarihinde düzenlenecek NATO Doruğu ve bu kapsamda ikili görüşmeleri merakla takip ediyorlar. TÜFE’ye yönelik anketler, enflasyonun %4,7 olarak açıklanacağı istikametinde. 15:30’da açıklanacak data, beklenti üzeri gelirse, piyasalarda var olan temkinli iyimserliğin bozulabileceğibi düşünüyoruz.

Türk mali piyasaları açısından, Pazartesi günü gerçekleşecek Biden-Erdoğan görüşmesi öncesinde, iki ülke ortasında var olan derin görüş ayrılıkları nedeniyle, samimi bir tokalaşmanın ötesinde zireye yönelik çok da büyük bir beklenti bulunmuyor. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Türkiye’nin bir NATO müttefiki üzere davranmadığını” söyleyerek kapalı kapılar gerisinde gerçekleşecek toplantının çok da kolay geçmeyeceği sinyalini verdi.

Tekrar de, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, görüşme “yüz yüze diplomasi için bir fırsat” olarak nitelendirilirken, S400 noktasında uzlaşma ihtimalinin neredeyse olmayacağını düşünüyoruz. Gerçekten, TRT Haber özel yayınında, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “ABD, Patriot konusunda garanti vermiyorsa başka müttefiklerimizden de biz pekala hava savunma sistemi alabiliriz” açıklamasında bulundu!

Dün gözümüze çarpan bir haberi de paylaşarak, yeni güne geçelim. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Mayıs ayı Kamu Finansman Raporu’nu inceleme fırsatı bulduk. Raporda en çarpıcı gördüğümüz noktalar ortasında, iç borç stokunu elinde bulunduranların %69,6’sı bankacılık kısmı ve bunun içinde de aslan hissesinin %36,4 ile nazaran kamu bankalarına düştüğünü görürken, yabancı yatırımcıların hissesinin ise %3,7’ye gerilediğini gördük. Yabancı hissesi 2012’de %23,2 idi!

Bugün ABD TÜFE enflasyonu bir numaralı gündem unsuru olsa da, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı da göz ucuyla takip edilecektir. Faiz oranları ve tahvil alım programında bir siyaset duruş değişikliği beklenmiyor. Lider Lagarde 15:30’da basın toplantısı düzenleyecek.

Yeni gün başlangıcında, Asya borsalarının ve ABD borsalarının vadeli süreçlerinin güne optimist bir başlangıç yaptığını görsek de, ürkek bir yükseliş eğilimin hâkim olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Üstte da değindiğim üzere, yatırımcılar, ABD enflasyon verisinin, FED’in devasa teşvikini azaltmaya başlayacak kadar sürpriz yapma ihtimalinden çekiniyorlar.

Data akışında içeride TÜİK’in açıklayacağı işsizlik oranı ve her hafta Perşembe günü olduğu üzere TCMB haftalık bültenini takip edeceğiz.

Kaynak: www.iktisatbank.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu