Ekonomi

Para Lazım – Phil Orlando: “Enflasyon Fed’in öngördüğünden daha kalıcı olabilir”

Parapik sunar ;

Şu sıralar, uzun müddettir piyasaların boğası lakaplı Phil Orlando’yu endişelendiren bir risk var.

Federated Hermes baş piyasa stratejistine nazaran enflasyon, Federal Rezerv’in öngördüğünden daha kalıcı olabilir. Orlando, enflasyonun Wall Street’i ürkütebileceği ve yatırımcıları çalkantılı yaz aylarına sürükleyebileceği konusunda uyarıyor.

Phil Orlando cuma günü katıldığı CNBC’nin “Trading Nation” programında “Enflasyon düzeyleri yükselmeye devam edecek ve bu birtakım soruları gündeme getirecek. Asıl soru; Fed, FOMC toplantısında yahut Jackson Hole’da bir siyaset ayarlaması yapacak mı?” dedi.

Orlando, son iki ayda işgücü maliyetlerinde değerli bir artışı, emtia maliyetlerini ve tüketicilerin artan harcama yapma isteklerini tetikte olmanın esas nedenleri olarak gösterdi.

“Enflasyon düzeyleri,Federal Rezerv’in beklediğinden biraz daha agresif bir düzeyde yükseliyor” diyen Orlando’ya nazaran, Federal Rezerv ve Jerome Powell yaz sonuna kadar süreksiz enflasyon kampından çıkabilir ve beklenenden daha kısa müddette daralmaya yol açabilir.

Faiz oranlarının enflasyon nedeniyle yükselmesi ve pay senetlerinin değerlemesi açısından iskonto oranını etkilemesi piyasa için potansiyel risktir” diye belirten Orlando, durumun bu yaz yatırımcılar ortasında vergi meçhullüğü yarattığını da ekledi.

Baş piyasa stratejisti, “Bütün bu mevzular bir formda bir ortaya gelecek ve… tahminen de bu Temmuz sonu-Ağustos başı üzere piyasaya bir uyanma daveti vazifesi görecek” dedi.

Yeniden de Temmuz ayına kadar Covid-19’a karşı sürü bağışıklığı öngören Orlando, pay senetleri konusunda hala yapan düşünüyor. “İkinci çeyrekte GSYİH büyümesinin çok güçlü olacağını düşünüyoruz: %9,2 civarında. Ve kurumsal çıkarlar birinci çeyrekte yaklaşık %48 artışla güçlü olsa da, ikinci çeyrekte çıkarların yaklaşık %60 yahut %70 artacağını düşünüyoruz. Yani, önümüzdeki sayılar çok düzgün.”

Firmasının idaresi altında 625 milyar dolarlık varlığa sahip olan Orlando, S&P 500’ün yılı yüksek bir notla kapatacağından ise emin. S&P 500 için yılsonu iddiası, Cuma günkü kapanıştan %6’lık bir çıkarla 4500 düzeyinde.

Kaynak: cnbc.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu