İş Fikirleri

Para Lazım – Pandemide alışveriş rekoru yüzde 35 ile İstanbul’un oldu

Parapik sunar ;

Koronavirüs salgını nedeniyle vaktin büyük bölümününün meskenlerde geçirilmesi, internet alışverişlerine olan ilgiyi tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de büyük oranda artırdı. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan 2020 raporuna nazaran, Türkiye’de en çok e-ticaret alışverişi yapan vilayet yüzde 35 ile İstanbul oldu.

Pandeminin başlangıcından itibaren önemli bir ivme kaydeden e-ticaret dalının 2020 yılı bilgileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Rapora nazaran, Türkiye’de en çok e-ticaret alışverişi yapan birinci 10 vilayetten birincisi yüzde 35’lik rekor ile İstanbul oldu. İkinci sıraya yüzde 11 ile Ankara yerleşti. Ankara’yı; İzmir yüzde 6, Bursa yüzde 3, Antalya yüzde 3; Kocaeli, Adana, Konya, Mersin ve Gaziantep ise yüzde 2 ile takip etti.

“E-ticaret, kullanıcılara vakit tasarrufu sağlıyor”

10 yılı aşkın deneyimi ve 40’tan fazla uzman çalışanı ile müşterilerinin e-ticaret alanındaki rekabetlerini güçlendirmeye yardımcı olan Meydan Bilişim’in yenilikçi projesi yerli yazılım firması Meydaneticaret’in Kurucusu Şerif Temizkan, “E-ticaret sitesi aracılığı ile internet üzerinden alışveriş yapılması tüketicilerin vakit tasarrufu yapmalarını sağlıyor. Kısıtlamalarda birçok mağazanın makul  saatlerle hizmet vermesi ve tam kapanma sürecinde de hizmetini süreksiz müddetliğine durdurması, e-ticaretin hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını bir kere daha gösterdi. E-ticaret sitelerinin kısıtlamaların dışında kalması ve 7/24 hizmet vermesi, e-ticaret sitelerinin firmalara ve tüketicilere sağladığı en büyük yararlardan bir tanesi” dedi.

E-ticaret bölümünün 2021 gayesi: 400 milyar TL

Türkiye’deki e-ticaret kesimini değerlendiren Şerif Temizkan, şu bilgileri verdi: “Türkiye’de e-ticaret kesimi 2019 yılında Türk Lirası bazında yüzde 39 büyüme ile 83.1 milyar liralık hacme ulaştı. Kesim dolar bazında yüzde 18 büyürken, 2015-2019 yılları ortasında kesimin ortalama yıllık büyüme suratı yüzde 35 oldu. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)’nin açıkladığı 2020 yılı e-ticaret bilgilerine nazaran ise koronavirüs salgının da tesiriyle, 2020 yılında online alışveriş harcamaları geçen yıla nazaran yüzde 85 büyüdü. Rekor büyüme yaşayan e-ticaret dalının 2021 gayesi ise 400 milyar TL.”

Türkiye nüfusunun yüzde 25’i 2020’de birinci defa online alışveriş yaptı

2020 yılında Avrupa’da birinci sefer online alışveriş yapanların oranının yüzde 13, Türkiye’de ise yüzde 25 oranında gerçekleştiğini söz eden Şerif Temizkan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Alışkanlıkların değiştiği bir devirde e-ticaretin konforuna alışan müşterilerin pandemi sonrasında da e-ticaret alışverişlerine devam etmesi bekleniyor. 2020 yılı e-ticaret dataları göz önünde bulundurulduğunda Pandeminin tesiriyle birtakım dallarda e-ticarette artış yaşandığı gözlemlenebiliyor.”

Meydaneticaret.com’dan güçlü altyapı modeli

Artan talep doğrultusunda birçok firmanın e-ticaret alanına yöneldiğine işaret eden Meydaneticaret’in Kurucusu Şerif Temizkan, şunları kaydetti: “E-ticaret alanında fark yaratmak için yanlışsız bir firma ile yola çıkmak da en az gerçekleştirilen faaliyetler kadar kıymetli. Bizler meydaneticaret olarak müşterilerimizin iş dünyasının beklentilerine ahenk sağlayabilmesi yahut kurumsal gelişim gereksinimlerine özel tahlil bulabilmek için danışmanlık yapıyoruz. meydan eticaret hayal edilebilen tüm tasarım seçeneklerine ve iş modeline nazaran şekillenebilen bir idare paneline sahip. Satışları artırmayı ve en âlâ operasyon kurgusuna nazaran verimliliği hedefleyen e-ticaret paketlerimiz mevcut. Yönetici panelinde kolay yönetilebilir işletme araçlarıyla birlikte müşterilerimizin istek ve gereksinimlerine nazaran fonksiyonel modülleri entegre ederek çok daha güçlü bir yapıyı oluşturuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu