Ekonomi

Para Lazım – Otomotiv pazarı yüzde 70 artışa karşın ortalamanın altında kaldı

Parapik sunar ;

Araba ve hafif ticari araç pazarı, mayıs ayındaki kapanma tedbirlerine karşın yüzde 69.8 artarak 54,734 adede yükseldi.  Geçen yıl yürürlükte olan salgın tedbirlerinin yarattığı düşük baz tesiri satışlardaki keskin artışa katkı sağladı. Toplam pazar mayıs ayında 10 yıllık ortalamaların yüzde 20 altında kalmaya devam etti.

Araba Distribütörleri Derneği (ODD) dataları, araba satışlarının mayıs ayında geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 72.1 artarak 43,138 adet, hafif ticari araç satışları yüzde 61.9 artarak 11,596 adet olduğunu ortaya koydu.

Araba ve hafif ticari araç satışları ocak-mayıs periyodunda ise geçen yıla nazaran yüzde 72 arttı.

Satıştaki artışta tüketicilerdeki fiyatların daha da yükseleceği telaşının tesirli olduğunu düşündüğünü tabir eden EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, tüketicilerin kurdaki ani yükselişler ve giderek daha fazla sayıda aracın üst vergi dilimine girmesi nedeniyle alıma geçtiğini belirtti.

Filo talebinin gerilemesine karşılık ferdi tüketici talebinin güçlendiğine dikkat çeken Şahin “Yıllardır otomotiv yatırım aracı değildir dedik, fakat kurdaki yükseliş nedeniyle vatandaş dövize ve bir yatırım aracı olarak fiyatı dövize endeksli olan arabaya yöneliyor” dedi.

TL’deki volatilite nedeniyle uzmanların kestirim yapmakta zorlandıklarını ve Mayıs satışlarınınbeklenmedik yükseklikte olduğunu belirten Şahin, “Sadece 11 gün açık kalan pazar için rekor bir sayı, kimsenin bu türlü bir beklentisi yoktu” dedi.

Kaynak: dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu