Borsa

Para Lazım – OECD: Global İktisadın Yüzde 6 Büyümesini bekliyor

Parapik sunar ;

OECD, küresel GSYH’nın 2020 yılındaki yüzde 3,5’luk daralmanın akabinde bu yıl yaklaşık yüzde 6 büyümesinin beklendiğini bildirdi.

OECD bugün yayınladığı “Global Ekonomim Görünüm” raporunda, bu yıl yaşanacak toparlanmanın dünyanın büyük kısmını 2022 sonuna kadar pandemi öncesi GSYH düzeyine geri getireceğini öngördü. Lakin, üye ülkelerin birçoklarının hayat standartlarının 2022 sonuna kadar pandemi öncesi beklenen düzeylere dönmeyeceğini de savundu.

Süratli siyaset adımlarının sıhhat ve iktisatta toparlanmanın yolunu açtığını söz eden OECD, daha fazla iktisadın yine açılmasını tüketimde ve çalışılan saatte artış ile birlikte krizden kaynaklanan yara izlerinin sınırlanacağını da öngördü.

OECD Baş Ekonomisti Laurenhce Boone, Küresel Ekonomik Görünüm raporu içinyazdığı ön kelamda, kâfi aşının gelişmekte olan ve düşük gelirli ekonomilere dağıtılmamasının çok rahatsız edici olduğunu da vurguladı.Boone, “Yeterli aşının dağıtılmaması bu ekonomileri temel bir tehtide açık hale getiriyor, zira bu ülkelerinin ekonomik aktiviteli desteklemekiçin gelişmiş ekonomilere karşı daha az siyaset dayanağı sağlama kapasiteleri var” tespitinde bulundu.

“Global nüfusun büyük çoğunluğu aşılanmadıkça hepimiz yeni varyantların gelişmesine karşı kırılgan olmaya devam edeceğiz” sözlerini kullanan Boone, yeni kapatma önlemlerinin gündeme gelmesinin itimadı önemli formda aşındıracağı ihtarında da bulundu.

Global iktisadın karşı karşıya olduğu yeni risklerden birinin yüksekenflasyon mümkünlüğü olduğuna da dikkat çeken Boone, “Emtia fiyatları süratle yükseliyor. Birtakım dalda darboğazlar ve ticarette bozulmalar fiyat tansiyonları oluşturuyor. Bu bozulmalar, üretim kapasiteleri normalleştirkçe ve tüketim mallardan hizmetlere hakikat yine dengelendikçe yıl sonuna yanlışsız azalmaya başlar” değerlendirmesini yaptı.

Global iktisadın hali hazırda toparlanmaya gerçek yol almakta olduğunuifade eden Boene, “Pandemi sonrası yetermi büyümenin başarılamaması yahut genele yaygın biçimde paylaşılamaması riski yüksek. Bu daha çok, esnek ve sürdürülebilir siyaset çerçevelerinin uygulanmasına ve memleketler arası işbirliğinin kalitesine çok fazla bağlı” dedi.

OECD, global iktisadın bu yıl yüzde 5,8 ve 2022’de yüzde 4,4 büyüyeceğinitahmin ederken, G20 için 2021 büyüme beklentisini yüzde 6,3, 20202 beklentisiniyüzde 4,7 olarak ortaya koydu.

ABD iktisadının bu yıl yüzde 6,9 ve 2022 yılığndae yüzdoe 3,6 büyüyeceğiniöngören OECD, Euro Bölgesi için büyüme iddialarını ise sırasıyla yüzde 4,3 ve 4,4 olarak ortaya koydu.

Çin iktisadını bu yıl yüzde 8,5 ve 2022’de yüzde 5,8 büyüyeceği iddia edilirken, Hindistan için 2021 büyüme iddiası yüzde 9,9, 2022 betlentisiyüzde 8,2 oldu.

Kaynak: foreks.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu