Ekonomi

Para Lazım – Metropoll: Halkın yüzde 69,2’si hükümetin pandemi takviyeleri “yetersiz” diyor

Parapik sunar ;

Metropoll Türkiye’nin Nabzı Mayıs 2021 anketinden bir modül daha açıklayan Özer Sencar, bu sefer pandemi takviyelerinin yeterliliğini sorguluyor.  Anket sonucu çarpıcı. Halkın %69,2’si Erdoğan hükümetinin son bir yıllık sıkıntı salgın kurallarında verilen takviyelerin yetersiz olduğunu düşünüyor.

AKP’liler içinde bu oran %48 ile en yüksek düzeyde. Akabinde MHP’liler %34,4 ile pandemi takviyelerinin kâfi olduğunu düşünüyor. UYGUN Partililerde bu oran %5,6, CHP’liler ortasında %5,3 ve HDP’liler ortasında %0,6.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan en son TRT programında AKP-MHP hükümetinin verdiği pandemi takviyelerinin dünyaya kıyasla yüksekliğinden bahsetmişti. “Likidite şampiyonu” olarak isimlendirmişti.

Erdoğan bu savını IMF’nin Mali İzleme Raporu’nda yazan “salgın sürecinde Türkiye, G20’nin yükselen ekonomileri ortasında GSYH’sine oranla (%9,4) en fazla likidite takviyesi sağlayan ülke olduğu” notuna dayandırıyor.

Uğur Gürses’in son makalesinde anlattığı üzere:

“Türkiye’nin verdiği direkt dayanak ölçüsü IMF tablolarında, sıhhat dışı ödemelerde 10 milyar dolar, yani GSYH’nın yüzde 1.5’i olarak yer alıyor. İkinci kümede, yani kredi kolaylıkları, garantiler ve likidite takviyelerinde ise 67 milyar dolar (GSYH’nın 9.4’ü) olarak yer almış. Pekala bu ikinci kümede bu kadar yüksek olan ‘destek’ nedir? Doğal ki kamu bankalarının piyasaya pompaladığı yaklaşık 350 milyar TL kredi ile KGF’nin ek verdiği 118 milyar TL’lik kefalet. İşte Ankara’nın öne çıkardığı ve “devleri geride bıraktığı” tezinde olan kalem bu.”

Özetle, Metropoll’ün anket sonuçları verilen çok düşük direkt takviyelerin halk ortasındaki memnuniyetsizliği birebir yansıtmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu