İş Fikirleri

Para Lazım – Medikal firmaları iflasın eşiğinde!

Parapik sunar ;

Diyarbakır’da kamu hastaneleri tıbbi gereç aldıkları medikal firmalarının ödemelerini yapmıyor. Medikal kesimi iflasın eşiğine geldi.

Dünyayı tesiri altına alan Coronavirus (Covid-19) salgını hayatının birçok istikametini olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Pandemi, insan ve toplum sıhhatini olumsuz istikamette etkilerken, salgınla gayret kapsamında uygulanan kısıtlılık kararları, sokağa çıkma yasakları ve işletmelerin kapalı tutulması iş dalını olumsuz etkiledi. Pandemi periyodundan olumsuz etkilenen alanlardan biri de medikal kesimi. Çok sayıda medikal firması iflasın eşiğine geldi.

KAYA: KAMU HASTANELERİ MEDİKAL FİRMALARININ ALACAKLARINI ÖDEMİYORLAR

‘SEKTÖR İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ, HALK SIHHATİ DA RİSKE ATILMAKTADIR’

Kamu hastaneleri ödeme vadelerini düzeltileceklerini beyan etmelerine karşın hala hiçbir adım atmadığını söz eden Kaya, şunları söyledi: “Sektör bu belirsizlikle iflasın eşiğine gelmiştir. Hastaneler artık tıbbi materyal ve hizmet alamaz duruma geldiklerinden hastalar mağdur edilmekte, çok önemli halk sıhhati sıkıntısını ortaya çıkmaktadır. Yönetimlerin kontrat kararlarında yer alan ödeme vadelere uymadıklarından ötürü materyal teminindeki zahmetler çığ üzere büyümektedir. Tıbbi materyallerin tümü dövize endeksli olduklarından üstlenici firmaların ziyanı da her geçen gün artmaya devam etmektedir.”

KESİMİN TALEPLERİ

Sıhhat Bakanlığı ödemelerle ilgili vadeyi en son 6 aya çekeceğini belirtmiş olmasına karşın şimdi somut bir adım atılmamış, münasebet olarak da ödemelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılmadığı gösterilmiştir. Tıbbi aygıt üretici ve tedarikçi firmaların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için medikal firmalarının 2020 yılından kalan bütün alacaklarının hemen ödenmesi, bundan sonra yapılacak mal ve hizmet alım mukavelelerine riayet edilerek ödeme vadelerinin makul mühlete çekilmesini talep etmekteyiz.”

artıgerçek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu