Borsa

Para Lazım – Mark Mobius: Merkez bankalarının kararlarına çok dikkat edilmeli

Parapik sunar ;

Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı ve tecrübeli yatırımcı Mark Mobius, piyasa oynaklığı ve merkez bankalarının sonraki ataklarının çok dikkatli biçimde izlenmesi gerektiği konusunda uyardı. Bitcoin üzere varlıklardaki hareketliliğin “yönlenme ve baş karışıklığı” tarafından yönlendirildiğini açıkladı.

Merkez bankalarının ve bilhassa ABD Federal Rezervinin ne vakit varlık alımlarını azaltmaya başlayacağına dair piyasa spekülasyonları, pandemiden toparlanma ve yükselen enflasyon karşısında aylardır devam ediyor.

Mobius “Çok belgisiz bir zamandayız, orası kesin. Merkez bankalarının geri çekilmesinin bir sonucu olarak para arzındaki rastgele bir gerileme, bence piyasalar için çok makus olacak. Bu yüzden bunu çok dikkatli izlememiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Merkez bankalarıyla ilgili kaygılar olmasa bile, baharda ABD borsalarını vuran ve büyük ölçüde Reddit tarafından yönlendirilen perakende ticaret çılgınlığı da dahil olmak üzere, yılın başından bu yana çok piyasa oynaklığı örnekleri görüldü. Bitcoin fiyatı Salı günü yaklaşık %10 düşüşle 32.000$ civarına düştü ve Nisan ayındaki tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden %50 düştü.

Mobius, yatırımcılar ortasındaki risk alma davranışının ve piyasa oynaklığının baş karışıklığına bağlı olduğuna inanıyor. “İlk olarak birçok insanın elinde bir şeyler yapmak istediği nakit var. İkincisi çok inandıkları Bitcoin’in düşüş yolunda gittiğini görmeleri, insanların başını karıştırıyor. Yani cebinde çok para ve çok fazla baş karışıklığı ve yönelim bozukluğu olan komik bir durumunuz var, bu yüzden piyasada bu çılgın hareketlerin birçoklarını yönlendiren şeyin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bununla birlikte, Mobius, merkez bankalarının varlık satın alma programlarını çok erken çekmemesi durumunda piyasaların daha da yükselebileceğine inanıyor.

Tecrübeli yatırımcı “Çok fazla paranın çalkalanmasıyla birlikte, piyasanın yükselmemesi için hiçbir neden yok. Yalnızca ABD piyasası değil, MSCI ve EM piyasası da aslında S&P 500’den daha fazla yükseldi. Para arzında büyük bir geri çekilme olmadığı sürece devam edecek ve bu yüzden dünya çapında merkez bankalarının, bilhassa de Fed’in davranışlarını izlemeliyiz” yorumunu yaptı.

Felaket tanımı mi?

Mobius, artan global para arzı sayesinde kimi gelişmekte olan piyasaların nasıl düzgün performans gösterdiğine dikkat çekti. Çin renminbisi ve Brezilya reali üzere kimi para ünitelerinin geçen yıl bilhassa nasıl âlâ performans gösterdiğinin altını çizerken, bir yandan da performansın para üniteleri ortasında da öngörülemez olduğunu hatırlattı.

Ünlü yatırımcı “Yani günün sonunda çok, çok bilinmeyen bir durumdayız. Tabi ki bu durum, yatırım yapan birtakım beşerler için bir felaket reçetesi manasına geliyor” dedi.

Global piyasalar için bir sonraki işaret, Perşembe günü, ABD Merkez Bankası’nın varlık alımlarını er ya da geç azaltmasına yol açabilecek ABD enflasyon oranının son okumasıyla geliyor.

Mayıs ayı tüketici fiyat endeksi Perşembe günü açıklanacak. Dow Jones’a nazaran, ekonomistler TÜFE’nin bir evvelki yıla nazaran %4.7 artmasını bekliyorlar. Nisan ayında TÜFE yıllık bazda %4,2 artarak 2008’den bu yana en süratli yükselişini gerçekleştirdi.

Fed daha evvel, ekonomiyi pandemi kaynaklı sakinlikten toparlanmaya devam ederken, yüksek fiyat baskılarının süreksiz olduğunu argüman etmişti.

Kaynak: cnbc.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu