Bilgi

Para Lazım – Kripto paralara yeni düzenlemeler yolda

Parapik sunar ;

Kripto paralarla ilgili çalışmada kurumlardan görüş istendi. Çalışmada öncelikle kripto varlık çeşitleri tanımlanacak. Ayrıyeten kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Şurası (SPK) nezaretinde faaliyet göstermesinin ele alındığı belirtilerek, şirketlere minimum sermaye kuralının getirilmesinin planlandığı belirtildi.

Hürriyet gazetesinden Sevinç Karanfil’in haberine nazaran; ekonomi yönetiminin kripto paralarla ilgili yaptığı çalışmada sermaye kuralının da stopajın da masada olduğu belirtiliyor. Yetkililerden edinilen bilgiye nazaran, kripto paralarla ilgili çalışmada kurumlardan görüş istendi. Bir müddet evvel tasarruf finansman şirketlerinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) denetimine alındığını hatırlatan yetkililer, “Biz kapalı bir iktisat değiliz. Çin üzere davranamayız. Piyasa koşullarına nazaran hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

TABAN SERMAYE OLACAK

Tüketiciyi korumak, kara paranın aklanmasını önlemek için yürütülen kripto paraya ait yasa teklifi çalışmalarında son evreye gelindi. Çalışmada öncelikle kripto varlık çeşitleri tanımlanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı uyumundaki çalışmaya; SPK, Gelir Yönetimi, Merkez Bankası, BDDK katılıyor. Çalışmada yatırımcının korunması, kripto para alım-satımında kontrol, nezaret sistemlerinin güçlendirilmesi gözden geçiriliyor. Çalışmada, kripto varlık şirketlerinin SPK nezaretinde faaliyet göstermesinin ele alındığı belirtilerek, şirketlere minimum sermaye kaidesinin getirilmesinin planlandığı belirtildi. Birinci olarak faaliyet gösteren şirketler için lisans ve minimum sermaye koşulu getirilmesi, şirketler için teknik yeterlilik ve kurumda çalışanlarda SPK lisansı koşulunun aranması getirilmesi planlanan düzenlemeler içinde yer alıyor. BDDK da finansal tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve rekabetin güçlendirilmesine yönelik nezaret düzeneğini oluşturacak.

STOPAJ GELECEK

Kripto paralara ait vergi mevzuatı da dahil rastgele bir yasal altyapı, düzenleme bulunmuyor. Kripto para çıkarlarının vergilendirilmesi yönelik ülke örnekleri de inceleniyor. ABD kripto para sahiplerinden gelir vergisi alıyor, Almanya 600 euro’dan düşük kıymetler için vergi almıyor. Güney Kore elde edilen kardan yüzde 20 vergi alırken, Hong Kong, Singapur, Malta ise vergi almıyor. Türkiye’de ise stopaj alınması üzerinde duruluyor. Aracı kurum müsaadesi alan kripto para süreç platformları kullanıcı ismine stopaj uygulanabileceği, bu platformların vergilendirmede aracı olacağı kaydedildi. Kripto paranın emtia olarak kabul edilmesi durumunda daima alım satım yapanların mükellef olması gündeme gelebilecek.

Kaynak: bigpara.hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu