İş Fikirleri

Para Lazım – Jolly: İç pazar ‘turizmi’ kurtarmaz

Parapik sunar ;

Basın mensuplarıyla bir ortaya gelen Vardar, 2021 dönemine ait şu değerlendirmelerde bulundu;

YÜZDE 40 ARTIRIM YOLDA

Geçen yıl resort otellerin yüzde 50’si açıldı ve bunlar iç pazarı ayakta tuttu. Resort bölgelerinde müşterinin yalnızca yüzde 25’i yerli turisttir. Dış pazar olmaksızın otellerin ayakta kalması sıkıntı.

Türkiye’nin en kıymetli pazarları Almanya, İngiltere ve Rusya. Buralarda siyasi görüşmeler sürüyor. Yalnızca Rusya pazarı için çalışanlar otelleri açmayacaklarını söylüyor. Tam ne olacağı 15 Haziran’da netleşir.

Rastgele bir kısıtlama gelmez olağanlaşma sürerse, iç pazarda 50 yılın en uygun dönemi yaşanabilir.

İç pazarda fiyatlar bu ay yüzde 40 artacak. 2022’de dış pazar açılacağı için iç pazarda fiyatlar tehlikeye girebilir.

Evvelce 3 ayda bir bütçe yapardık. Lakin artık haftalık bütçeler yapıyoruz. Pandemi nedeniyle çok özel bir periyot yaşıyoruz. Dalımız şu an bir kurtuluş savaşı veriyor.

Her şeyimizi bankalara verdik, müşteriye olan borçlarımızı ödedik. Biz hükümete şunu anlatamadık turizm dalına hibe verilmesi gerekiyordu.

Ayrıyeten pandemi devrinde fırsatçılık yapan acenteler de var, krizdeymiş üzere davranıp konuğun parasını ödemeyenler var.

2020 dönemi için erken rezervasyonda 300 bin satış gerçekleştirmiştik. Pandemi ile bu rezervasyonların yüzde 97’si iptal yahut tarih değişikliği istedi. Bu oranın yüzde 57’si ise tekrar rezervasyona döndü.

TATİLE GEREKSİNİM ÇOK

2021 erken rezervasyon devrinde yeterli bir satış grafiğimiz vardı fakat olay sayıları artınca sayılar düştü. 17 günlük tam kapanma periyodu kararı çok geç açıklandı. Buna karşın, kapanma periyodunun birinci gününde 2 bin 800 rezervasyon aldık. Bu da insanların tatile ne kadar çok gereksinim duyduğunu gösteriyor. Şirket olarak 2021 amacımız ise 370 bin yolcu, 940 milyon TL ciro.

cumhuriyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu