Borsa

Para Lazım – Japonya iktisadı, COVID-19’un harcamaları vurmasıyla yine düşüşte

Parapik sunar ;

Japonya iktisadı, 2021’in birinci çeyreğinde yavaş ilerleyen aşı çalışmaları ve artan COVID-19 hadiselerinin yemek ve hazır giysi üzere harcamaları vurmasıyla birlikte beklenenden fazla küçüldü. Sermaye harcamaları da beklenmedik bir düşüşle karşılaşırken, ihracat büyümesi keskin formda yavaşladı. Japonya iktisadının, pandemiden çıkan başka ülke ekonomilerinin gerisinde kalacağı kaygısı büyüyor.

Birtakım analistler, genişletilmiş harikulâde hâl kısıtlamalarının, Japonya’nın mevcut çeyrekte tekrar küçülme ve önümüzdeki iki çeyrekte resesyona geri dönme riskini artırdığını belirtiyor.

SMBC Nikko Securities baş piyasa ekonomisti Yoshimasa Maruyama, “Küresel çip kıtlığı ihracatta besbelli bir yavaşlamaya neden olarak sermaye harcamalarını da sürükledi. Bu nedenle tüketim muhtemelen sakin kalacak ve mevcut çeyrekte ekonomik daralma risklerini artıracak” dedi.

Salı günü yayınlanan hükümet datalarına nazaran, iktisat evvelki çeyrekteki %11,6’lık artışın çabucak akabinde birinci çeyrekte yıllık bazda %5,1 küçülerek, varsayım edilen %4,6’lık daralmanın üzerinde bir düşüş göstermiş oldu. Kelam konusu ekonomik daralma, temel olarak, harikulâde hâl kısıtlamalarının hazır giysi ve restoran dallarını vurmasıyla özel tüketimdeki %1,4’lük bir düşüşten kaynaklandı.

Araba ve elektronik eserlere yönelik global talepteki toparlanma sayesinde ihracat %2,3 artarken, artış suratı bir evvelki çeyreğin %11,7’lik yararına nazaran keskin formda yavaşladı. İhracattaki bu yavaşlama, zayıf iç talepten hala etkilenen Japonya iktisadı için kaygı verici.

Bilgiler, iç talebin gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %1,1 puan düştüğünü, net ihracatın ise 0,2 puan düştüğünü gösterdi. Böylece, devasa mali ve mali teşviklere karşın, Japonya iktisadının Mart ayında sona eren mali yılda %4,6’lık rekor bir düşüş kaydettiğini ortaya koymuş oldu.

Norinchukin Araştırma Enstitüsü baş ekonomisti Takeshi Minami husus ile ilgili, “İç talebin zayıf olması, koronavirüsün olumsuz tesirlerinin hiçbir yere gitmediğini gösteriyor” dedi.

Japonya iktisadının cari çeyrekte yine küçülmesini bekleyen ING analistleri bir araştırma notunda, “Şüphesiz, darbeyi yumuşatmak için bu meseleye para dökülecek, fakat hâlihazırda yapılmış onca şeyden sonra, bunun marjinal bir tesirden fazlasına neden olacağını öngörmek güç. Japonya Merkez Bankası’nın mali teşvik için tahlil teklifleri bitmiş görünüyor, bu nedenle mevcut tedbirleri genişletmek dışında onlardan yeni bir şey beklemiyoruz” dedi.

İktisat Bakanı Yasutoshi Nishimura, iktisadın hala toparlanma “potansiyeline” sahip olduğunu belirterek, zayıf GSYİH datalarının temel nedenini pandemi kısıtlamalarına bağladı. Nishimura “Hizmet harcamalarının Nisan-Haziran aylarında baskı altında kalacağı hakikat. Fakat ihracat ve üretim, denizaşırı büyümedeki toparlanmadan yarar sağlayacak” dedi.

Kaynak: reuters.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu