Bilgi

Para Lazım – “İş Portföy Tarım Özgür Fon” yatırımcılara sunuldu

Parapik sunar ;

İş Portföy’den bu sefer de tarım kesimi ismine ‘öncü bir adım’ geldi. Global ölçekte tarım emtiasına ve tarım dalında faaliyet gösteren yerli şirketlere yatırım imkânı sağlayan Türkiye’nin birinci ve tek fonu “İş Portföy Tarım Hür Fon” ile tarım alanına yatırım yapmak artık çok kolay olacak. Türkiye’nin en büyük özel portföy idare şirketi olan İş Portföy, orta ve uzun vadeli yatırım perspektifi ile tarım emtiasına dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için uygun olan İş Portföy Tarım Hür Fon’u 7 Haziran 2021 Pazartesi günü yatırımcılarına sundu. Fon, Türkiye’de tarım kesimine odaklanan birinci ve tek yatırım fonu oldu.

İş Portföy Tarım Hür Fon, toplam bedelinin en az %80’i ile devamlı olarak; şeker, mısır, soya fasulyesi, kahve, kakao, pamuk, buğday ve başka tarım emtia fiyatlarını ve bu fiyatlara dayalı endeksleri takip etmek için kurulmuş ve katılma hisseleri borsalarda süreç gören yerli/yabancı borsa yatırım fonlarına ve tarım kesiminde faaliyet gösteren yerli şirketlerin pay senetlerine yatırım yapacak. Dünya nüfusundaki ve insanların beslenme alışkanlıklarındaki değişim başta olmak üzere tarım eserlerine olan talebin artmasına sebep olan gelişmeler, yatırımcıların bu bölüme daha fazla ilgi duymasını beraberinde getirirken, Bloomberg Agriculture Total Return Endeksine göre mısır ve soya fasulyesi üzere en temel eserlerin fiyatlarında sırasıyla son bir yılda kaydedilen %98 ve %80 ABD doları bazındaki artışlar da bu ilgiyi gözler önüne seriyor. İş Portföy tarafından kurulan Tarım Özgür Fon yatırımcısına yüklü olarak tarım eserlerinin fiyat değişimlerini yansıtmayı hedefliyor. Özgür fon statüsünde olmasından ötürü “nitelikli yatırımcı” kategorisine giren yatırımcılar tarafından satın alınabilecek.

Tarımın dünya tarihi boyunca kritik bir dal olduğunu hatırlatan Eraslan; “Artan nüfusa, gelire, dijitalleşmeye, kentleşmeye, çevresel faktörlere bağlı olarak tarım eserlerine olan ilgi yüksek seviyede gerçekleşirken, üretimi gerçekleştirecek ziraî yapı, toprak ve su kaynağı limitli. Ayrıyeten, iklim değişikliği ve tedarik zincirindeki değişiklikler arzı olumsuz etkileyebiliyor. Pandemi periyodunda tarımın ne kadar stratejik bir bölüm olduğunu bir sefer daha deneyim ettik. Yalnızca beşerler için değil, hayvancılık ve sanayi için de kıymetli bir girdi olan ziraî üretimin önümüzdeki yıllarda da ehemmiyetinin giderek artacağına inanıyoruz” dedi. Eraslan, İş Portföy Tarım Özgür Fon’un karşılaştırma ölçütünün %65 Bloomberg Agriculture Subindex ve %35 BIST Besin ve İçecek Endeksi olduğunu, fonun, global tarım emtiasının yanında ve yurt içindeki tarım ve besin şirketlerinin pay senetlerine yatırım imkânı sağladığını belirtti.

İş Portföy Tarım Özgür Fon’u, TEFAS platformunda süreç görecek ve TEFAS’a üye tüm banka ve aracı kurumlardan alınabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu