Ekonomi

Para Lazım – IEA: Bu yıl, global güç yatırımlarının yüzde 70’i yenilenebilir güce yapılacak

Parapik sunar ;

IEA’nın raporuna nazaran, global güç yatırımları bu yıl yüzde 10 artışla 1,9 trilyon dolara ulaşacak ve elektrik üretim kapasitesine yapılması öngörülen toplam 530 milyar dolarlık yatırımın yüzde 70’ini yenilenebilir güç yatırımları oluşturacak.

Dünyada bu yıl enerji yatırımlarının geçen yıla nazaran yüzde 10 artışla 1,9 trilyon dolara yükselmesi öngörülüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Küresel Enerji Yatırımları 2021 raporuna nazaran, enerji yatırımlarında elektrik kesimi yükünü müdafaaya devam ediyor. Bu kapsamda, 2021 elektrik kesimi yatırımlarının petrol ve doğal gaz yatırımlarını üst üste aştığı altıncı yıl olacak.

Küresel enerji yatırımları bu yıl yüzde 10 artışla 1,9 trilyon dolara ulaşacak ve salgın öncesi düzeyine dönecek. Bu ölçünün 820 milyar dolarını global elektrik kesimindeki yatırımlar oluşturacak. Elektrik dalındaki toplam yatırımlar bu yıl 2020’ye nazaran yüzde 5 artışla tarihteki en yüksek düzeyine yükselecek.

Toplam elektrik bölümü yatırımları içinde, bu yıl elektrik üretim kapasitesine yapılması öngörülen toplam 530 milyar dolarlık yatırımın yüzde 70’ini (369 milyar dolar) yenilenebilir enerji, 119 milyar dolarlık kısmını ise fosil yakıt kaynaklı elektrik üretim yatırımları oluşturacak.

Global nükleer enerji kapasitesindeki yatırımlar ise bu yıl 44 milyar doları bulurken, elektrik şebekeleri ve bataryalara 293 milyar dolar harcanacak.

Rapora nazaran, temiz enerji yatırımları cüret verici olmasına karşın bu yatırımlar küresel enerji sisteminde sürdürülebilir bir yol haritası oluşturulması için yetersiz kalacak. Dünyanın 2050’de sıfır emisyon maksadına ulaşması için 2030’a kadar temiz enerji yatırımlarında tarihi bir artışa muhtaçlık olacak.

Bu yıl kömür yatırımları geçen yılki düzeyiyle neredeyse tıpkı kalarak 91 milyar dolar düzeyinde gerçekleşecek.

“Temiz enerji yatırımlarının 2030’a kadar 3 kat artması gerek”

IEA Lideri Fatih Birol, rapora ait değerlendirmesinde, küresel enerji yatırımlarındaki artışın memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Ayrıca, yenilenebilir güce daha fazla yatırım yapıldığını görmek de beni cesaretlendiriyor. Ancak, dünyanın 2050’de sıfır emisyon gayesine ulaşması için çok daha büyük kaynakların temiz enerji teknolojilerine aktarılması gerekiyor. IEA’nın sıfır emisyon yol haritasına nazaran, 2030’a kadar temiz enerji yatırımlarının 3 kat artmasına muhtaçlık var.” sözlerini kullandı.

Hükümetlerin sıfır emisyon amacına ulaşmak için taahhütlerinin ötesine geçerek somut adımlar atmaları ve pak güç alanındaki yatırımları hızlandırmaları gerektiğini vurgulayan Birol, şunları kaydetti;

“Aynı vakitte, erken basamak teknolojilerin de desteklenmesi gerekiyor. Hükümetlerin bu istikamette verecekleri net ve somut sinyaller temiz enerji yatırımlarıyla ilgili belirsizlikleri azaltacak ve yatırımcılara gereksinim duydukları uzun vadeli öngörülebilirliği de sağlayacaktır. IEA sıfır emisyon yol haritasına nazaran, yatırımcılar, şirketler, çalışanlar ve tüm ekonomiler için sıfır emisyon gayesine giden yolda büyük fırsatlar var. Hükümetler de bu geniş çaplı fırsatları ortaya çıkaracak güce sahip.”

IEA Küresel Enerji Yatırımları 2021 Raporuna Buradan Ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu